Origami Tavşan Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Origami günümüzde çoğu kişinin severek uğraştığı bir hobidir. Kağıtları katlayarak dekoratif ürünler, sevimli hayvanlar ve çiçekler yapılmaktadır. Origami yapmaya yeni başladıysanız ilk olarak kolay çalışmaları tercih edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için yazımızda origami tavşan yapımı paylaşıyoruz. Evde istediğiniz renkte sevimli bir tavşan yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Origami Tavşan Yapımı

Origami tavşan yapımı kolay olduğu için bunu çocuklar da zorlanmadan yapabilirler. Kağıt tavşanı kalem süsü ya da kitap ayracı yapımında kullanabileceğiniz gibi çocuk odasının dekorunda da kullanabilirsiniz. Farklı renk ve boyutlarda yapacağınız kağıt tavşanlar sevimli görünümü ile çocukların çok hoşuna gidecektir. Evde origami tavşan yapmak için renkli kağıdınız yoksa beyaz kağıt da kullanabilirsiniz. İsterseniz beyaz kağıdın üzerine renkli kalemler ile desenler çizerek bununla tavşan yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan renkli kağıtlar varsa uygulamanın yapımında bunları kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Origami Tavşan Yapımı
Origami Tavşan Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • Kare şeklinde beyaz veya renkli kağıt
 • Ağız ve gözleri yapmak için siyah ve kırmızı kalem

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada büyük tavşan 14×14 cm, küçük olanı 10×10 cm ebatında kare kağıt kullanılarak yapılmıştır. Uygulamanın yapımında isterseniz origami kağıdı ya da el işi kağıdı da kullanabilirsiniz.

Origami Tavşan Nasıl Yapılır?

Kağıdı yapmak istediğiniz tavşanın boyutuna uygun olacak bir kare şeklinde hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kağıdı ilk olarak üçgen olacak şekilde ikiye katlayın.
 • Geniş kısmı alta gelecek şekilde önünüze alın. Alttan 2 cm kadar içeri doğru şerit şeklinde katlayın. Bu katlama işlemini yaparken şeridin simetrik olmasına dikkat edin.
 • Alttan katlama yaptıktan sonra bir kenarından yukarı doğru kağıdı katlayın.
 • Aynı işlemi diğer taraf için de tekrar edin.
 • Bu katlama sonrasında tavşanın kulakları meydana çıkmış olacak.
 • Tavşanın yüz bölgesine şekil vermek için alt kısmından ve yan kısımlarından içeri doğru küçük birer üçgen şeklinde katlama yapın.
 • Bu katlama işleminden sonra kağıdın düzünü çevirin.
 • Tavşanın yüzüne son şekli vermek için üst kısmındaki üçgen gelen parçayı içeri doğru katlayın.
 • Son olarak tavşanın göz, burun ve ağız kısmını çizerek çalışmayı bitirin.

Tüm bu aşamalardan sonra kağıt tavşanı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Evde bu eğlenceli çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için yukarıda origami tavşan resimli anlatım paylaştık. Uygulamanın herhangi bir yerinde zorlanırsanız aşağıda paylaştığımız videolu anlatımdan faydalanabilirsiniz. Kolay gelsin. Evde kağıttan kelebek yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız origami kelebek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial