Origami Kutu Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Kağıt ile yapılan kutular sevimli görünümleri ile dikkat çekmektedir. Bu kutulara takılarınızı koyabilir ya da sevdiklerinize vereceğiniz hediyeleri içine koyabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda origami kutu yapımı paylaşıyoruz. Tek bir kağıt kullanarak güzel bir kutu yapmak isterseniz size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde evde istediğiniz renk ve boyutta kağıt kutu yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse, origami kutu nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Origami Kutu Nasıl Yapılır?

Evde kağıttan kutu yapımı için kare şeklinde bir kağıt kullanmanız gerekli. Hazırlamak istediğiniz kutunun büyüklüğüne göre kağıdın büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada 14×14 cm kağıt kullanılmıştır. Kağıt olarak desenli, düz renkli ya da beyaz kağıt kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. İsterseniz kağıt üzerini kendiniz desen ve renkler ile süsleyebilirsiniz. Daha büyük bir kutu yapmak isterseniz kağıdın boyutunu ona göre ayarlayabilirsiniz. Kalp şeklinde şık bir kutu yapmak isterseniz, kağıttan kalpli kutu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Klasik fakat hoş bir kağıt kutu yapmak isterseniz origami kutu yapımını deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 14 x 14 cm renkli kağıt

Bunların dışında kutunun içine koymak için renkli kağıt da kullanabilirsiniz. Süsleme yapmak isterseniz renkli kalemler ve sticker kullanabilirsiniz.

Origami Kutu Yapımı Yapımı

Kutunun içine küçük bir şey koymak isterseniz 14 x 14 cm ebatında kağıt kullanmanız yeterlidir. Daha büyük bir kutu yapmak isterseniz o zaman 20×20 cm kare kağıt kullanabilirsiniz. Malzemeler hazır ise origami kutu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Kutuyu yapmak için ilk olarak kağıdı ortadan ikiye katlayıp açın. Daha sonra diğer kenarlarından ortadan katlayıp açın.
  • Sonrasında çaprazlamasına üçgen şeklinde kağıdı katlayıp açın. Aynı işlemi diğer köşeler için de yapın.
  • Katlama yerlerini belirginleştirdiğiniz kağıdın orta noktasına doğru dört adet üçgen olacak şekilde kağıdı katlayın.

Origami Kutu Yapımı Resimli Anlatım

  • Katlarını hiç açmadan kağıdı boydan orta noktaya doğru düz bir şekilde katlayın. Bu katı açıp aynı işlemi diğer taraf için de yapın.
  • Kağıdı katlayıp açtıktan sonra çevirin. Aynı işlemi diğer kenarlar için de yapın.
  • Katlamalardan sonra yukarıdaki ve aşağıdaki üçgenleri açın.
  • Resimli anlatımda görüldüğü şekilde katlama yerlerinden katlayıp kutunun tek tarafını hazır hale getirin.
  • Aynı işlemi diğer açtığınız üçgen kısım içinde yapıp kutuyu tamamlayın.

Tüm bu aşamalardan sonra origami kutu yapımı tamamlanmış oluyor. Kutunun içindeki katlama yerinin belli olmaması için isterseniz içine kare şeklinde bir kağıt keserek yapıştırabilirsiniz. Hazırladığınız bu kutuları isterseniz iç içe geçirip hediye kutusu olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız kutulardan birisini biraz daha küçük yapabilirsiniz. Örneğin 14×14 cm ve 13×13 cm ebatında kare kağıtlarla kutular hazırlayıp hediye kutusu olarak kullanabilirsiniz. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda origami kutu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial