Origami Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Origami kelebek yapımı kolay bir el işi çalışması olduğu için isteyen herkes rahatlıkla bu uygulamayı yapabilir. Origami ile yapılan dekoratif süsler şıklığı ile dikkat çekmektedir. Kağıtlar farklı şekillerde katlanarak çiçek, kelebek, kalp, kuş ve daha birçok farklı figür yapılabilir. Origami kağıdı ya da renkli A4 kağıt kullanarak evde origami yapılabilir. Evde özel bir kutlama yapacağınız zaman kağıttan rengarenk kelebekler yaparak dekoru kutlamaya uygun bir hale getirebilirsiniz. Kağıt kelebekleri çocuğunuzun odasında dekoratif süs olarak da kullanmanız mümkün. Origami kelebek yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Origami Kelebek Yapımı

Evde kağıttan origami kelebek yapımı ile ilgili farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan bazılarında kelebek tek parça halinde yapılmaktadır. Bizim sizlerle paylaşacağımız uygulamada ise kelebek kanatlarının yapımında 2 ayrı parça kullanılmaktadır. Bu parçalar ayrı ayrı katlanarak yapılmakta ve sonrasında birbirine zımba ile tutturularak ya da yapıştırılarak birleştirilmektedir. Aynı uygulamayı beyaz kağıt ya da gazete kağıdı ile de yapabilirsiniz. İsterseniz kelebeğin kanatlarını farklı renklerde de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Origami Kelebek Yapımı-1
Origami Kelebek Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte A4 kağıt
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Zımba
  • Kelebeğin başını yapmak için 1 tane keçe topu
  • Küçük oynar göz

Origami Kelebek Nasıl Yapılır?

  • Origami kelebek yapmak için kare şeklinde istediğiniz renkte bir kağıt kullanabilirsiniz. İlk olarak bu kağıdı makas ile eşit iki tane dikdörtgen oluşturacak şekilde kesin.
  • Kelebeğin üst büyük kanatları için dikdörtgen kağıdı enlemesine bir kere ikiye katlayıp ortadan iz yeri oluşturun. Kağıdı açıp dört kenarından içeri doğru katlayın. Bu katlama ile dikdörtgenin iki ucunun da üçgen şekil almasını sağlayın. Ardından aynı pozisyonda yelpaze şeklinde kağıdı katlayın. Uçları üçgen şeklinde gelen yelpazeye benzer bir parça elde edin. Bu parçayı ortadan katlayıp bir yapışkanla ya da zımba ile tutturun. Kanatlarını hafif şekilde açtırın.
  • İkinci parça dikdörtgen kağıdı ise boylamasına önünüze alıp diğer kağıttan biraz daha kalın yelpaze şeklinde katlayın. Yine ikiye katlayıp zımbalayın. Zımbaladığınız bu iki kağıdı ortaları birbirine denk gelecek şekilde yapıştırın. Kanatları da birbirine denk gelecek şekilde yapıştırıcı ile yapıştırın.
  • Bu şekilde kelebeği yaptıktan sonra keçe topunu baş olarak yapıştırın. Son olarak oynar gözleri ve küçük bir ağız yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta kağıt kelebekler yapabilirsiniz. Yaptığınız kelebekleri kapı ve duvar süsü yaparken de kullanabilirsiniz. Kağıt kelebekleri misina ipine geçirerek istediğiniz yere rahatlıkla asabilirsiniz. Bu kendin yap çalışmasını evde denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda origami kelebek yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Deneyecek olanlara kolay gelsin. Çocukların kolay kağıt kelebek yapacağı örnek bir çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız kağıttan kelebek nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=AyXGL76BprY

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial