Örgüde Bitirme Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bugün şiş ile örgü örmeye yeni başlayanlar için örgüde bitirme yapımını anlatıyoruz. Şiş ile örgü örmek pek çok bayan için keyifli bir uğraştır. Örgü örmeyi öğrendikten sonra evde kendiniz ve sevdikleriniz için sıcacık tutacak atkı, bere ve kıyafetler örebilirsiniz. Şiş ile örgü örmeye yeni başladıysanız, örgüyü ördükten sonraki bitirme aşamasını da öğrenmeniz gerekmektedir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda örgüde bitirme nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Örgüde Bitirme Nasıl Yapılır?

Şiş ile ördüğünüz örgünün bitirme aşamasında kesme işlemi yapılmaktadır. Kesme işlemi iki ilmeği birlikte alarak tek bir ilmek yapmaktır. Aynı işlemi sıranın başından sonuna kadar uyguladığınızda örgüde bitirme yapımı tamamlanmış oluyor. Şiş ile ördüğünüz örgülerin bitimi tek seferde yapılacaksa bu işlem uygulanmaktadır. Bazı örgü modellerinde bitirme işlemi birkaç sırada yapılmaktadır. Düz bir örgü ördüğünüzde anlattığımız şekilde tek seferde ilmekleri keserek örgüyü tamamlayabilirsiniz. Kesme işlemi yaparken tüm ilmekleri aynı şekilde almanız gerekmektedir. Örgüyü bitirirken kesme işlemini ters ya da düz ilmekle yapabilirsiniz. Örgüye örmeye yeni başlayacaksanız, ilmek nasıl atılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Şiş ile Örgü Bitirme

Şiş ile ördüğünüz örgüyü bitirme aşamasına geldiğinizde kalın bir tığa ihtiyaç vardır. Bu tığ örgüyü bitirdikten sonra kalan ipin fazlalığını gizlemek için kullanılmaktadır. Şiş ile yaptığınız örgünün son sırasına geldiğinizde aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak örgüyü bitirebilirsiniz.

  • İlk olarak ipi kesme işlemini yapacağınız tarafa geçirin.
  • Şişe iki ilmeği birlikte alıp örün.
  • Ördüğünüz ilmeği tekrar diğer şişe geçirip aynı işlemi tekrar edin.
  • Bu şekilde sıranın sonuna kadar gelin.
Örgüde Bitirme Yapımı Resimli Anlatım
Örgüde Bitirme Yapımı Resimli Anlatım
  • Son bir ilmek kalınca şişi çıkarıp ipi makas ile kesin.
  • Kalan fazlalık ipe bir düğüm atıp tığ yardımı ile bu ipi örgünün içinden geçirerek saklayın.
  • Son kalan fazlalığı makas ile keserek örgüyü bitirebilirsiniz.

Bu yazımızda örgüye yeni başlayanların işini kolaylaştırmak için şiş ile örgü bitirme yapımı paylaştık. Yukarıda anlattığımız adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak siz de örgüyü zorlanmadan bitirebilirsiniz. Şiş ile yapılan kolay örgü tekniklerini denemekten hoşlanıyorsanız, haroşa örgü nasıl örülür? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial