Örgü Market Filesi Yapılışı Resimli Anlatım
Sosyal medyada paylaş

Örgü market filesi yapılışı örgü örmeyi seven bayanların hoşuna gidecek bir çalışma olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Pazar ve market alışverişi yaptığımızda aldığımız ürünleri poşetlerin içinde taşıyoruz. Elimizde birçok poşet taşımak biraz zor olduğu için bunları bir fileye koyarak daha rahat taşıyabiliriz. Dışarıdan file almak yerine evde kendi istediğiniz renkte güzel bir file yapabilirsiniz. Tığ ile örgü örmeyi biliyorsanız yazımızın devamında örgü market filesi yapılışı hakkındaki detayları bulabilirsiniz.

Örgü Market Filesi Yapılışı

Alışveriş filesi, delikli ve sapları bulunan örgü ya da farklı tekniklerle yapılan poşet-çantalara verilen bir isimdir. Aldığınız ürünleri daha kolay taşımak için istediğiniz renk ve boyutta file örebilirsiniz. File yapacağınız zaman öncelikle bunu öreceğiniz ipe dikkat etmelisiniz. Alışveriş filesinde belirli ağırlığı olan ürünler taşıyacağınız için bunun dayanıklı malzeme ile yapılması gerekmektedir. Sağlam olmayan iplerle öreceğiniz filenin sapı kopabilir ya da kısa sürede kullanılamaz hale gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için örgü market filesi yaparken uygun yapıda ip kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu konudaki diğer önemli noktada kullanacağınız tığın ipin kalınlığına uygun olmasıdır. Aksi halde hem örgüyü örerken zorlanırsınız hem de yapacağınız file kötü bir görünüm alabilir. Aşağıda size bahsedeceğimiz çalışmayı uygulayarak siz de alışveriş yaparken kullanacağınız şık görünümlü bir örgü file yapabilirsiniz.

Örgü Market Filesi Nasıl Yapılır?

Evde örgü file yapımı dışarıdan bakıldığında zor gibi görünebilir fakat tığ ile örgü örmeyi bilen herkes rahatlıkla file yapabilir. Örgü market filesi yapımında 4 numara tığ ve bunun kalınlığına uygu ipler kullanabilirsiniz. Market filesini tek renk örebileceğiniz gibi isterseniz farklı renkte ipler kullanarak rengarenk bir tasarım da yapmanız mümkün. Elinizde başka örgülerden kalan aynı kalınlıkta ipleri file yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Kullanacağınız renk ve ipe karar verdikten sonra 6 zincir ile yuvarlak bir halka oluşturarak fileyi yapmaya başlayın. Yuva içine 9 adet ikili trabzan yapın. İkinci sırada bütün trabzanların tepesine iki adet trabzan yaparak artırma yapın. Üçüncü sırada yine aynı işlemi yaparak trabzan sayısını ikiye katlayın.

Dördüncü sırada 16 zincir çekip bir trabzan atlayıp batın. Yeniden 16 zincir çekip bir trabzan atlayarak batın. Bu şekilde sırayı bitirin. Üst sıraya geçmek için 8 zincir çekip en son uzun kirpiğin ortasına sık iğne ile sabitleyin. 14 zincir çekip yandaki 16 zincirli uzun yuvanın içine sabitleyin. Yeniden 14 zincir çekip aynı işlemi yapın. Bu şekilde devam edin. File istediğiniz uzunluğa geldiğinde sap kısımlarını yapabilirsiniz.

Örgü filenin sapı için 90 tane zincir çekip arada 3 adet büyük yuva atlayıp sabitleyin. Yeniden 14 zincir ile büyük yuvalara devam edin. 90 zincirin tam karşısına gelince aynı şekilde 90 zincir yapıp sabitleyin. Sap kısımlarının sağlam olması için resimdeki görüntüyü elde edecek şekilde zincir çekip sık iğneler ile sıkılaştırın. Evde örgü market filesi yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, örgü file yapılışı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir.

Örgü Market Filesi Yapılışı Resimli Anlatım
Örgü Market Filesi Yapılışı Resimli Anlatım

Bu yazımızda evde alışveriş filesi yapmak isteyenler için kolay bir örgü çalışması paylaştık. İsterseniz filenin sap kısımlarına istediğiniz boyutta örgü çiçekler yaparak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Uygulamayı yaparken zorlandığınız bir yer olursa aşağıda paylaştığımız örgü file yapılışı videolu anlatım bu konuda size yardımcı olabilir. İstediğiniz renkte ipler kullanarak alışverişte kullanmak için çok güzel bir file örebilirsiniz. Sevdikleriniz için de bu filelerden örerek bu güzel hediyenizle onları mutlu edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial