Örgü Baykuş Yastık Nasıl Yapılır?

Örgü Baykuş Yastık Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Örgü baykuş yastık nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Dekorasyonda örgü yastık kullanımı oldukça yaygındır. Tığ ya da şiş ile örülen bu yastıklar şık görünümleri ile dekorasyonda farklılık oluşturmak isteyenler için idealdir. Bu yastıklar tek parça olarak örülebileceği gibi iki parça ya da motifler halinde de örülebilir. Tığ işi örgü yastık modellerinde kare ya da yuvarlak motifler sıkça kullanılmaktadır. Şiş ile örülen yastık modellerinde ise iki parça şeklinde örülerek birleştirilen tasarımlar ağırlıktadır. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız örgü baykuş yastık yapımı hem tığ hem de şiş ile örülebilir. Çocuk odası ya da diğer odalarınızda kullanabileceğiniz güzel bir örgü yastığa ihtiyacınız varsa baykuş yastık yapmayı deneyebilirsiniz.

Örgü Baykuş Yastık Nasıl Yapılır?

Örgü baykuş yapmak için tığ ya da şiş kullanılabilir. Her iki şekilde de yastık çok güzel olmaktadır. Yastığı yaparken 2 tane kare ya da dikdörtgen parça örüldükten sonra bunlar birleştiriliyor. Uygulamanın en önemli kısmı baykuşun gözleri. Siyah ve beyaz yuvarlak motiflerle yapılan gözler sayesinde baykuş daha belirgin olmaktadır. Buradan sonrasında ise elinizdeki malzemelere ve kendi zevkinize göre istediğiniz şekilde süslemeler yapabilirsiniz.

Örgü baykuş yapmak için tek renk ip kullanabileceğiniz gibi iki farklı renkte ip kullanarak baykuşun baş ve gövdesini değişik renklerde yapabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları baykuş yastık örerken kullanarak değerlendirebilirsiniz. Evdeki örgü yastıkların kılıfları eskidiyse bunları yenilemek için tığ ya da şiş ile baykuş yastık yapabilirsiniz.

Şişle Baykuş Yastık Yapımı

Şiş ile örgü örmeyi biliyorsanız baykuş yastığı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konudaki en önemli nokta kullanacağınız ip ve şişin birbirine uygun olmasıdır. Bildiğiniz gibi şiş ile örgü örerken ipin kalınlığına uygun şiş kullanmak gerekiyor. Aksi halde hem örerken zorlanırsınız hem de örgünüz güzel durmayabilir. Şişle baykuş yastık yapımı için şişe atacağınız ilmek sayısı yapacağınız yastığın büyüklüğüne ve kullanacağınız ipin kalınlığına göre değişir. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdikten sonra şişe ilmekleri atın. İlk sıradan sonra ters, düz ya da haroşa istediğiniz tekniği uygulayarak kare ya da dikdörtgen bir parça örün. Bu parçadan 2 tane yapıp bunların kenarlarını tığ ile örerek ya da iğne ve iplik ile dikerek birleştirin. Baykuşun gözlerini de siyah ve beyaz renklerde motif olarak yaparak uygulamayı tamamlayın. Örgü baykuş yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişle baykuş yastık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişle Baykuş Yastık Yapımı-1
Şişle Baykuş Yastık Yapımı-1
Şişle Baykuş Yastık Yapımı
Şişle Baykuş Yastık Yapımı

Tığla Baykuş Yastık Yapımı

Şiş ile örgü örmeyi bilmiyorsanız yastığı tığ ile de örebilirsiniz. Tığ ile örgü baykuş yapmak için; istediğiniz renkte ip ve ipin kalınlığına uygun bir tığa ihtiyaç vardır. Yastığı örmek için sık iğne, ikili ya da üçlü trabzan tekniklerinden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Tığ ile kare ya da dikdörtgen şeklinde istediğiniz büyüklükte iki tane parça örün. Bunları tığ ile birleştirin. Siyah ve beyaz ip ile baykuşa göz olarak yuvarlak motif yapın. Sonrasında yastığı kılıfın içine koyarak sevimli baykuş yastığı kullanmaya başlayın. Tığla baykuş yastık yapımı için tek renk ya da farklı renklerde ipler kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Uygulamanın yapılışı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, tığla baykuş yastık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tığla Baykuş Yastık Yapımı
Tığla Baykuş Yastık Yapımı
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-1
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-1
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-2
Tığla Baykuş Yastık Yapımı-2

Bu yazımızda evde güzel bir yastık örmek isteyenler için örgü baykuş yastık yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Siz de tığ ya da şiş kullanarak böyle güzel yastıklar yaparak evinizin dekorunda bir farklılık oluşturabilirsiniz. İsterseniz aynı yöntemle küçük baykuş yastıklar örerek bunları çocuğunuza oyuncak olarak kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial