Okul Öncesi Pipet ile Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi pipet ile balık yapımı çocukların severek yapacağı bir el işi çalışmasıdır. Kesme ve yapıştırma yöntemi okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Bu tür çalışmalar sayesinde çocukların el becerileri güçlenmektedir. Siz de evde çocuğunuzla birlikte bu tür bir çalışma yapmak isterseniz, pipet ile balık yapımı için gerekli malzemeler ve uygulamanın detayları aşağıda verilmiştir.

Okul Öncesi Pipet ile Balık Yapımı

Pipet ile balık yapımı için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan bazılarında aynı ya da farklı renkte pipetler uzunlu kısalı kesildikten sonra bunlar bir ipe geçirilerek balık yapılmaktadır. Bir diğer yöntem ise pipeti makas ile küçük parçalar halinde keserek bunları bir kağıt ya da karton üzerine balık şeklinde yapıştırmaktır. Biz bugün sizlerle pipeti küçük parçalar halinde keserek uygulanan çalışmayı paylaşıyoruz.

Okul Öncesi Pipet ile Balık Yapımı-1
Okul Öncesi Pipet ile Balık Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane pipet
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • 1 tane oynar göz
  • Kağıt ya da karton ( balığı yapmak için zemin olarak kullanılacak )

Uygulamanın yapımında aynı ya da farklı renkte pipetler kullanılabilir.

Pipet ile Balık Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce zemine balığı çizmeniz gerekiyor. Bu konuda zorlanırsanız balık kalıbı kullanarak da çizimi yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte sevimli bir balık yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • Kağıt ya da karton üzerine istediğiniz büyüklükte bir balık çizmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun içi küçük pipetlerle doldurulacağı için balık çok küçük olmamalı.
  • Sonraki aşamada pipetleri makas yardımı ile ince bir şekilde kesin. Böylece elinizde çok sayıda ince halka şeklinde pipet parçaları olacak.
  • Son olarak zemine yapıştırıcı sürerek pipet parçalarını yapıştırın.
  • Oynar gözü de yerine yapıştırdıktan sonra pipet ile balık yapımı tamamdır.

İsterseniz pipet ile yapacağınız balığın zemini için karton tabak da kullanabilirsiniz. Farklı renklerde pipetler kullanarak rengarenk bir balık yapabilir, bunu çocuk odasında dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz.  Aynı yöntemi uygulayarak balık dışında başka hayvan figürleri, meyve ve sebzelerde yapabilirsiniz. Bu güzel çalışmayı evde yapmak isteyenlere kolaylık olması için aşağıda pipet ile balık yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Çocuğunuzun farklı bir malzeme ile kolay balık yapabileceği bir el işi çalışması incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız karton tabak ile balık yapımı resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Pipet ile Balık Yapımı Resimli Anlatım
Pipet ile Balık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial