Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi kuş yapımı başlığı altında çocukların yapabileceği kolay el işi çalışmalarından örnekler paylaşıyoruz. Okul öncesi etkinliklerde kuş figürleri sıkça kullanılmaktadır. Çocukların bu tür çalışmalar yaparken zorlanmamaları için yaşlarına uygun olan yöntemleri kullanmaları gerekmektedir. Yazımızda paylaşacağımız örnek uygulamalar sayesinde çocuklar kolay bir şekilde farklı kuş figürleri yapabilirler.

Okul Öncesi Kuş Yapımı

Okul öncesi çalışmalarda çoğunlukla el işi kağıdı, fon kartonu, eva, keçe, kağıt tabak ve çeşitli artık malzemeler kullanılmaktadır. Size bahsedeceğimiz uygulamalarda da bu tür malzemeler bulunmaktadır. Elinizdeki malzemelere ve çocuğunuzun el becerisine göre bu çalışmalardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan örnek çalışmaları paylaşmaya başlıyoruz.

El İşi Kağıdından Kuş Yapımı

Çocukların yapabileceği en kolay el işi çalışmalarından birisi el işi kağıdından kuş yapımıdır. Bunun için tek yapmanız gereken farklı renk ve boyutlarda el işi kağıtları ile daireler çizmek. Çizdiğiniz daireleri makas ile kestikten sonra bunları uygun şekilde katlayıp yerlerine yapıştırarak kolay bir şekilde kuş yapılabilir.

El İşi Kağıdından Kuş Yapımı
El İşi Kağıdından Kuş Yapımı

Fon Kartonundan Deve Kuşu Yapımı

Fon kartonu ve renkli kağıtlar kullanarak aşağıdaki gibi sevimli deve kuşları yapılabilir. Kağıt olarak el işi kağıdı ya da renkli A4 kağıdı gibi katlaması kolay olan malzemeler kullanılabilir. Deve kuşunun baş, gövde ve ayakları fon kartonu ile diğer parçalar ise renkli kağıtlar kullanılarak yapılabilir. Uygulamanın nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, fon kartonundan deve kuşu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Fon Kartonundan Deve Kuşu Yapımı
Fon Kartonundan Deve Kuşu Yapımı

Kartondan Baykuş Yapımı

Kartondan baykuş yapmak için istediğiniz renkte bir fon kartonuna baykuşu çizip diğer parçaları da farklı renklerde yaparak yerlerine yapıştırmanız yeterlidir.

Kartondan Baykuş Yapımı
Kartondan Baykuş Yapımı

Cd ve Eva Kağıdı ile Kuş Yapımı

Evdeki eski cd’ler okul öncesi el işi çalışmalarında kullanılarak değerlendirilebilir. Bu tür bir çalışmada cd ile kuşun gövdesi yapılırken, eva ile de baş, kanatlar ve kuyruk gibi parçalar hazırlanır. Sonrasında bu parçaları cd’in üzerine tutturarak aşağıda gördüğünüz gibi bir kuş yapılabilir.

Cd ve Eva Kağıdı ile Kuş Yapımı
Cd ve Eva Kağıdı ile Kuş Yapımı

Kağıt Tabaktan Baykuş Yapımı

Kağıt tabağı kesmek ve boyamak kolay olduğu için kuş yapımı için de ideal bir malzemedir. 3 tane kağıt tabak ile seviml bir baykuş yapılabilir. İlk olarak kağıt tabaklardan birinin üst tarafından bir parça makas ile kesilir. 2. kağıt tabak da makas ile ortadan ikiye kesilir ve 3. tabak olduğu gibi bırakılır. Sonrasında bunlar guaj boya ile boyanır ve yapışkan ile parçalar yerlerine sabitlenerek kuş yapımı tamamlanır.

Kağıt Tabaktan Baykuş Yapımı
Kağıt Tabaktan Baykuş Yapımı

Bu yazımızda sizlerle okul öncesi kuş yapılabilecek çalışmalardan örnekler paylaştık. Bunlardan istediğinizi evde çocuğunuzla birlikte yaparak onun hayal gücünün ve el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial