Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Mum lekesi nasıl çıkar? diye merak ediyorsanız yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz. Mum kullanmayı seviyorsanız zaman zaman giysinizde ya da evdeki eşyalarda oluşan mum lekeleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda doğru yöntemi uygulayarak sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Mum lekesinden kurtulmak için yardıma ihtiyacınız varsa yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Bildiğiniz gibi lekeleri çıkarmak için bunlara erken müdahale etmek gerekmektedir. Mum lekesi diğer lekelerden farklıdır. Sıcak olan mum lekesini çıkarmak zor olabilir bu nedenle bir süre mum lekesinin donmasını beklemek gerekiyor. Mumun donmasını kolaylaştırmak için üzerine buz koyabilirsiniz. Leke donduktan sonra bunu uygun bir nesne ile kazıyarak çıkarabilir ve sonrasında uygun malzemeler kullanarak temizleyebilirsiniz.

Mum lekesi diğer lekelerden biraz farklıdır. Bu leke henüz sıcakken çıkarmak zordur. Eriyerek damlayan mum donduğu zaman bunu bulunduğu yerden çıkarmak daha kolay olur. Bu nedenle herhangi bir yere mum damladığı zaman donmasını beklemek gerekmektedir. Donma işini kolaylaştırmak için lekenin oluştuğu yüzeye buz küpü ya da buz torbası koymanız gerekmektedir. Bu şekilde lekeyi dondurduktan sonra bunu uygun bir nesne ile kazıyarak çıkarıp sonrasında yüzeye uygun malzemelerle temizlemelisiniz. Lekenin oluştuğu yüzeye göre uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda verilmiştir.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde mumluğu masa ya da sehpa gibi mobilyaların üzerine koyduğumuz için mobilyadaki mum lekesi ile sıkça karşılaşırız. Böyle bir durumda işinizi kolaylaştırmak için mobilyadaki mum lekesi nasıl çıkar? bundan bahsedelim. Öncelikle damlayan mumun donmasını sağlamalıyız. Bunun için lekeli yere buz uygulayarak donmasını sağladıktan sonra mobilyaya zarar vermeyecek bir nesne ile mumu kazıyabilirsiniz. Kazımak için kullanacağınız nesne plastik bir cetvel, tereyağı bıçağı ya da spatula gibi yüzeye zarar vermeyecek bir malzeme olmalıdır. Uygulama sonrasında mobilyada kalan mum parçalarını yumuşak bir bez ile silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke halıda meydana geldiyse böyle bir durumda halıdaki mum lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Halıda mumun damladığı yere hemen buz uygulayarak donamasını sağlayın. Leke donduktan sonra bunu ucu sivri olmayan bir bıçak ile halıya zarar vermeden kazıyın. Mumdan geriye kalan kalıntıları elektrik süpürgesi yardımı ile temizleyebilirsiniz. Son olarak halıyı silerek lekenin geri kalanını temizleyebilirsiniz.

Giysideki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir şekilde mum üzerinize damlarsa sorunu çözmek için giysideki mum lekesi nasıl çıkarbunu bilmekte fayda var. Öncelikle giysideki lekenin üzerine buz uygulayarak bunun donmasını sağlayın. Donan mumu yukarıda bahsettiğimiz gibi sivri olmayan bir nesne ile kazıyın. Bunu yaparken giysiye zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Mumu dikkatli bir şekilde kazıdıktan sonra lekenin üzerine ve kumaşın altına pişirme kağıdı yerleştirin. Kumaşın türüne göre ütünün ısısını ayarlayın ve mum pişirme kağıdına geçene kadar ütüleyin. Uygulama sonrasında giysiyi kumaşın yapısına uygun bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle mum lekesini çıkarma yöntemleri hakkında işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Siz de mobilya, halı ya da giysinizde mum lekesi oluştuğu zaman sorunu çözmek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial