Sosyal medyada paylaş

Motif makinesi ile çiçek yapımı son yıllarda birçok bayanın ilgi alanına girmektedir. Motif makinesi adı verilen kare ya da yuvarlak aletler ile kolay bir şekilde yapılan motiflerle başta şal ve battaniye olmak üzere birçok el işi çalışması yapılmaktadır. Bizim bugünkü konumuz motif makinesi ile çiçek yapımı. Tuhafiyelerden alacağınız küçük bir plastik aparat ve ip ile yapacağınız zevkli bir çalışma sayesinde tığ ile örgü örmeyi bilmeden de çok güzel çiçek motifleri yapabilirsiniz. Bu motifleri birbirine ekleyerek kendiniz ve sevdikleriniz için çok güzel kıyafet ve aksesuarlar yapabilirsiniz. El becerinize ve hayal gücünüze göre bebek battaniyesi, yastık kılıfı, masa ve sehpa örtüsü gibi birçok farklı çalışmayı yapmanız mümkün. Başlarda biraz zorlansanız da zamanla eliniz alıştıkça ortaya harika tasarımlar çıkarabilirsiniz. Bu çalışmamızda konuya ilgi duyanlar için merak edebilecekleri bilgileri paylaşıyoruz.

Motif makinesi ile nasıl çiçek yapılır? diye merak edenler için konuyu detaylı olarak ele alıyoruz. Motif makinesi ile çiçek yapabilmek için kare ya da yuvarlak aletler gerekmektedir. Eskiden bayanlar çiçek yapmak için karton ya da tahtadan yuvarlak parçalar ve toplu iğneler kullanırken, günümüzde bu işi gören plastik aletler üretilmektedir. Resimde görmüş olduğunuz gibi farklı şekil ve boyutlarda motif makineleri mevcuttur. Bu aletlere ip dolanarak papatya ve daha birçok çiçek yapılabilmektedir. Yapacağınız motiflerin kullanım amacına uygun iplerden istediğiniz rengi seçerek kolay bir şekilde çiçek yapabilirsiniz.

Motif makinesi ile çiçek yapımı için çiçeğin boyutuna uygun bir alet, plastik ya da metalden iğne ve tığ gerekmektedir. Çiçekleri yapmak için tek renk ya da iki farklı renk seçebilirsiniz. Daha güzel çiçekler yapmak için normal ya da incili boncuk kullanılabilir. Motif makinesi ile kullanmak için gerekli aparatları ve uygun ipleri tuhafiyelerden ve hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

motif-makinesi-çeşitleri

motif-makinesi-ile-çiçek-yapmak

motif-makinesi

Motif makinesinin üzerindeki çubuklara ipi dolayarak farklı renk ve boyutta çiçekler yapılabilmektedir. İpleri çubukların üzerine dolarken kullanılan teknikler sayesinde çeşit çeşit çiçekler yapılabilir.

motif-makinesi-ile-çiçek-yapımı-1

motif-makinesi-ile-çiçek-nasıl-yapılır

motif-makinesi-ile-yuvarlak-çiçek-yapımı

motif-makinesi-ile-çiçek-yapımı

Motif makinesi ile kolay çiçek yapımı ile ilgili fikir sahibi olabileceğiniz bir resmi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

motif-makinesi-ile-kolay-çiçek-yapımı

Motif makinesi ile çiçek yapmak için ille de yuvarlak bir aparat olması gerekmiyor. Yapacağınız çiçeğin şekline ve boyutuna göre kare motif makinesi de kullanabilirsiniz.

kare-motif-makinesi-ile-çiçek-yapımı

Motif makinesi ile en fazla yapılan çiçek papatyadır. Beyaz ve sarı ipler kullanılarak yapılan papatyalar başta şal ve battaniye olmak üzere bir çok örgü ve el işi çalışmasında kullanılabilir.

motif-makinesi-ile-papatya-yapımı

motif-makinesi-ile-papatya-nasıl-yapılılr

motif-makinesi-ile-papatya-yapımı-1

Yapılan papatyalar tığ ile birleştirildikten sonra ortaya harika bir görünüm çıkmaktadır. Bu tür çalışamalar sayesinde evinize birbirinden şık dekoratif ürünler de yapabilirsiniz. Yastık kılıfı ve sehpa örtüsü gibi parçaları motifmatik ile öreceğiniz parçalardan yapabilirsiniz.

motif-makinesi-ile-papatyalı-şal-yapımı

Motif makinesi kullanılarak yapılan aşağıdaki beyaz çiçekler şık ve zarif görünümü ile birçok farklı çalışmada kullanılabilir. Bu tür bir çiçeği inci boncuklarla süsleyerek gelin şalı olarak kullanabilirsiniz.

motif-makinesi-ile-beyaz-çiçek-yapımı

Motif makinesi ile incili çiçek yapımı bayanların şal yapımında en çok kullandığı tekniklerden birisidir. Çeyizlik şal yapımı ve gelin şalı için ideal bir çalışmadır.

motif-makinesi-ile-incili-çiçek-yapımı

Boncuklu çiçek yapımı da motif makinesi ile kolay bir şekilde yapılabilir. Böyle güzel bir çiçek aksesuar ve dekor ürünü olarak farklı şekillerde değerlendirilebilir.

motif-makinesi-ile-boncuklu-çiçek-yapımı

Farklı ip çeşitleri kullanılarak değişik çalışmalar yaparak birbirinden güzel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

motif-makinesi-ile-çiçek-yapmak-1

Motif makinesi ile şal yapımı ise günümüzde birçok bayanın günlük kullanım ve çeyiz için harika şallar yapabilmesine imkan sağlayan keyifli çalışmalar arasındadır.

motif-makinesi-ile-şal-yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial