Minyatür Mutfak Eşyaları Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evdeki atıl malzemeleri kullanarak minyatür mutfak eşyası yapabileceğiniz 3 tane kolay geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Evde minyatür eşya yapmak için evdeki küçük karton ve plastik malzemeler kullanılmaktadır. Bu şekilde birçok atık malzemeyi değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bugün sizlere minyatür fırın, bıçak, kesme tahtası ve tabak yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Yazımızda anlatacağımız yöntemleri uygulayarak siz de evde çocuğunuz için sevimli minyatür eşyalar yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz minyatür mutfak eşyaları yapımı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Minyatür Mutfak Eşyaları Yapımı

Evde minyatür eşya yapımı için özel olarak malzeme almaya gerek yoktur. Elinizdeki karton kutuları, pet şişe ve plastik kapları, diş fırçası ve sakız kutularını minyatür eşya yapmak için kullanabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, ilaç kutusundan minyatür koltuk yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bugün sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmalarda küçük karton bir kutu, milkshake kabı ve  kola kutusu gibi atık malzemeler kullanılmıştır. Evinizde bu tür malzemeler varsa sizde vakit kaybetmeden bu eğlenceli çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Minyatür Fırın Yapımı

Evde sevimli bir minyatür fırın yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler; küçük bir karton kutu, kaplama yapmak için istediğiniz renkte arkası yapışkanlı eva, makas, ocak gözlerini yapmak için siyah renkli arkası yapışkanlı eva ve fırın düğmeleri için istediğiniz renkte eva.

Minyatür Fırın Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Fırın Yapımı Resimli Anlatım

Malzemeler hazır olduktan sonra ilk olarak  karton kutuyu alt kısmından keserek oyuncak fırın için uygun boyuta getirin. Kutunun üst kısmındaki kapağı açın ve bunu makas ile biraz keserek kısaltın. Bu parça fırının kapağı olacağı için ayarlamayı ona göre yapabilirsiniz. Kapağın açtığınız yerini sağlamlaştırmak için koli bandı kullanabilirsiniz. Bu şekilde fırın ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Sonraki aşamada arkası yapışkanlı eva ile kaplama yapabilirsiniz. Kaplamayı bitirdikten sonra siyah eva ile fırın için 4 tane göz yapıp bunları üst tarafa yapıştırın. Siyah evadan dikdörtgen şeklinde bir parça hazırlayıp bunu ön tarafa fırın camı olarak yapıştırın. Kaplama yaptığınız renkten farlı bir eva ile diğer parçaları yaparak yerine yapıştırın.

Minyatür Tabak Yapımı

Oyuncak bebekleriniz için minyatür tabak yapmak isterseniz bunun için milkshake ya da ayran kabı kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler makas, törpü ve tabakları boyamak için akrilik boya ya da oje.

Minyatür Tabak Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Tabak Yapımı Resimli Anlatım

Makas yardımı ile milkshake kabının üst kısmını keserek çıkarın. Tabak yapmak için bize kabın altı gerekmektedir. Makas ile kabın altını yapmak istediğiniz tabağa uygun şekilde kesin. Kenarlarda çıkıntılar varsa bunları törpü ile düzelttikten sonra tabakları istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Minyatür Bıçak ve Kesme Tahtası Yapımı

Evde minyatür bıçak ve kesme tahtası yapmak için kola kutusu, kalem, makas, siyah bant ve eva gerekmektedir. Minyatür bıçak yapmak için kola kutusunun alt kısmı kullanılmaktadır. Bir kalem ile kutunun altına istediğiniz boyutta bıçak çizin. Daha sonra çizgilerin üzerinden makas ile geçerek kesin. Bıçağın sap kısmını siyah bant ile sararak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Minyatür Bıçak Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Bıçak Yapımı Resimli Anlatım

Son olarak da minyatür kesme tahtası yapmak için evanın üzerine kalem ile istediğiniz boyutta bir dikdörtgen çizin ve bunun üst kısmına resimde gördüğünüz gibi çizgi yapın. Bu çizgilerin üzerinden makas ile geçerek kesin. Tüm bu aşamalardan sonra kesme tahtası yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kesme tahtasını dikdörtgen yerine daire şeklinde de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Minyatür Kesme Tahtası Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Kesme Tahtası Yapımı Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle evde minyatür eşya yapımı konusunda fikir sahibi olabileceğiniz örnek çalışmalar paylaştık. Siz de bunlardan istediğinizi uygulayarak evdeki artık malzemeleri değerlendirirken sevimli eşyalar yapabilirsiniz. Yukarıda saydığımız eşyaların yanına sevimli bir tencere yapmak isterseniz, Barbie için minyatür tencere yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial