Minyatür Fırın Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle minyatür fırın yapımı başlığı altında çocuğunuza karton oyuncak yapabileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Küçük kız çocuğunuz varsa size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak sevimli bir oyuncak fırın yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan küçük bir karton kutu ve kaplama yapmak için eva. Önerimizi değerlendirmek isterseniz minyatür fırın yapımının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Minyatür Fırın Yapımı

Evde kartondan minyatür fırın yapmak için şurup ve ampul kutusu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu tür bir karton kutuyu makas ile uygun boyutta kestikten sonra boya ile renklendirebilir ya da kaplama yapabilirsiniz. Bu yöntemde kutunun şekli minyatür fırına uygun olduğu için ayrıca kartonu kesip, yapıştırmak zorunda kalmazsınız. Kartona kaplama yapmak için eva kullanabilirsiniz. İstediğiniz renkte düz veya desenli eva kullanarak harika bir tasarım oluşturabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada arkası yapışkanlı eva kullanılmıştır. Bu şekilde yaparsanız ayrıca yapıştırıcı kullanmaya gerek kalmayacaktır. İsterseniz kaplamayı renkli kağıtlarla da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Minyatür Fırın
Minyatür Fırın

Gerekli Malzemeler

 • Küçük bir karton kutu
 • Kaplama yapmak için istediğiniz renkte arkası yapışkanlı eva
 • Makas
 • Ocak gözlerini yapmak için siyah renkli arkası yapışkanlı eva
 • Fırın düğmeleri için istediğiniz renkte eva kullanabilirsiniz.

Kartondan Minyatür Fırın Yapımı

Karton kutu ve diğer malzemeler hazır ise minyatür fırın yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak karton kutuyu alt kısmından keserek oyuncak fırın için uygun boyuta getirin.
 • Kutunun üst kısmındaki kapağı açın ve bunu makas ile biraz keserek kısaltın. Bu parça fırının kapağı olacağı için ayarlamayı ona göre yapabilirsiniz.
 • Kapağın açtığınız yerini sağlamlaştırmak için koli bandı kullanabilirsiniz.
 • Bu şekilde fırın ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor. Sonraki aşamada arkası yapışkanlı eva ile kaplama yapabilirsiniz.
 • Kaplamayı bitirdikten sonra siyah eva ile fırın için 4 tane göz yapıp bunları üst tarafa yapıştırın.
 • Siyah evadan dikdörtgen şeklinde bir parça hazırlayıp bunu ön tarafa fırın camı olarak yapıştırın.
 • Kaplama yaptığınız renkten farlı bir eva ile diğer parçaları yaparak yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kartondan minyatür eşya yapımı tamamdır. Üzerine oyuncak tencere ve tavaları koyarak oyuncak mutfak eşyasını tamamlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde Barbie mutfak eşyası yapımı konusunda işinizi kolaylaştıracak bir kendin yap çalışması paylaştık. Evde bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda kartondan minyatür fırın yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde kolay minyatür mutfak eşyası yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız minyatür tava yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Minyatür Fırın Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Fırın Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial