Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır?

Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Milföy hamuru kullanım kolaylığı nedeni ile börek yapımında sıkça kullanılmaktadır. Marketten alacağınız hazır hamuru kullanacağınız zamana kadar derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu hazır hamur sayesinde evde kolay bir şekilde börek yapabilirsiniz. Daha önceden bu hamuru kullanmayanlar, milföy hamurundan börek nasıl yapılır? diye merak edebilirler. Yazımızın devamında bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır?

Milföy hamuru ile börek yapmak için ilk olarak hamuru dondurucudan çıkararak çözülmesini sağlamanız gerekmektedir. Hamuru derin dondurucudan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında 30 dakika bekleterek çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hamuru açarken ve pişirirken herhengi bir sorunla karşılaşmazsınız. Hamur çözüldükten sonra bunu mutfak tezgahına alıp merdane ile açarak biraz inceltin. Küçük börekler yapacaksanız hamuru bıçak ile ortadan bölerek küçültebilirsiniz.

Milföy Hamurundan Börek
Milföy Hamurundan Börek

Milföy hamurunu bu şekilde hazırladıktan sonra böreğin iç harcını hazırlamaya geçebilirsiniz. Milföy hamuru ile yapacağınız böreğin iç harcını peynir, sosis, domates, biber, patates gibi sevdiğiniz malzemeler ile hazırlayabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin damak tadınıza bağlıdır. Böreğin iç harcını hazırladıktan sonra bundan bir yemek kaşığı kadar alarak milföy hamurunun ortasına koyun ve güzelce yaydırın. Daha sonra hamuru katlayın ve sonradan açılmaması için parmaklarınızla hafifçe bastırarak kapatın. Böreğe üçgen ya da kare olarak istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Milföy Hamuru ile Yapılan Börek Kaç Dakikada Pişer?

Yukarıda anlattığımız şekilde börekleri hazırladıktan sonra sıra bunları pişirmeye geldi. İçini doldurduğunuz börekleri pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Bu şekilde börekler pişerken kabardığında arada çiğ kalan yerler olmayacaktır. Fırın tepsisine sıraladığınız böreklerin üzerine bir fırça yardımı ile yumurta sarısı sürün ve isterseniz üzerlerine susam veya çörek otu serpin.

Bu aşamada milföy kaç dakikada pişer? diye merak edenler olabilir. Börekleri önceden ısıtılmış 200 derece fırında 20 dakika pişirebilirsiniz. Bu yazımızda evde milföy hamuru ile börek yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Siz de evde sevdikleriniz için lezzetli bir börek yapmak isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evde hazır yufka ile lezzetli bir  börek yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız hazır yufkadan sigara böreği nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial