Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle evde kolay kitap ayracı yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Karton kitap ayraçları hem şık hem de kullanışlı olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Siz de evde karton kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için meyve suyu kutusu kullanabilirsiniz. Böylece evde masrafsız bir şekilde çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz meyve suyu kutusundan kitap ayracı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı Yapımı

Evde meyve suyu kutusundan kitap ayracı yapmak oldukça kolaydır. Meyve suyu kutusu karton olduğu için bunu makas ile istediğiniz şekilde keserek kolaylıkla şekil verebilirsiniz. Biz küçük çocuklarda yapabilsin diye sizlerle çok kolay bir uygulama paylaşıyoruz. Bu çalışmayı evde çocuğunuz ile birlikte yaparak onun el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı
Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı

Meyve suyu kutusunun kenarlarını açıp bunu düz bir hale getirdikten sonra üzerine kalp, çiçek, yıldız gibi şekiller çizerek çok güzel kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. İsterseniz cetvel yardımı ile şerit şeklinde uzun kitap ayracı da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Yaptığınız kitap ayracının üzerini elinizdeki malzemeler ile süsleyebilir ya da yazı yazabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Meyve suyu kutusu
  • Cetvel
  • Makas
  • Kalem
  • İstediğiniz renkte eva
  • Yapıştırıcı

İsterseniz eva yerine fon kartonu ya da kağıt da kullanabilirsiniz.

Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesinde meyve suyu kutusunun kenarlarını açarak bunu düz bir parça haline getirin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • Düz bir parça haline getirdiğiniz meyve suyu kutusunun üzerine cetvel ve kalem yardımı ile istediğiniz boyutta bir şerit çizin.
  • Daha sonra bunu makas ile kesin.
  • Düz karton şeridin bir ucunu V şeklinde diğer ucunu ise hafif yuvarlak olarak keserek kalem şekli verin.
  • Eva ile kalemin ucunu ve tepesini yaparak bu parçaları yerlerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra kalem kitap ayracı kullanıma hazırdır. İsterseniz aynı uygulamayı istediğiniz renkte bir fon kartonu ile de yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda meyve suyu kutusundan kitap ayracı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tarz kolay çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız defter kapağı ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Meyve Suyu Kutusundan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial