Meyve Suyu Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle plastik kapakları değerlendirebileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Günümüzde plastik kapaklar farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Kapakların üzerine kumaş ya da ip ile kaplama yaparak çok güzel dekoratif süsler yapılmaktadır. Elinizde çok sayıda kapak varsa bunları bir karton ya da kağıt üzerine desen olacak şekilde yapıştırabilirsiniz. Bugün sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada ise kapaklar ısı yardımı ile eritilerek birbirine yapıştırılmaktadır. Uygulamanın detaylarını merak edenler için yazımızın devamında meyve suyu kapaklarından bardak altlığı yapımı paylaşıyoruz.

Meyve Suyu Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı

Evde bardak altlığı yapmak için genelde kumaş, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan farklı bir malzeme kullanmak isterseniz plastik kapaklar işinizi görecektir. Ütü ile kapakların üzerine ısı uygulayarak bunların birbirine yapışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pişirme kağıdının üzerine kapakları kare şekli oluşturacak şekilde yerleştirmek. Sonrasında kağıdın diğer yarısını kapakların üzerine örterek ütüyü bastırabilirsiniz. Bu şekilde plastik kapaklar ütünün tabanına yapışmadan eriyecektir. Kare şeklinde bir bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için 9 tane aynı büyüklükte plastik kapak temin etmeniz gerekiyor.

Gerekli Malzemeler

  • 9 tane meyve suyu kapağı
  • Pişirme kağıdı
  • Ütü

Bunların dışında bardak altlığını düzleştirmek için bir kase su.

Meyve Suyu Kapaklarından Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Meyve suyu kapakları ve diğer malzemeler hazır ise barda altlığı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Düz bir zemine pişirme kağıdını serin ve bu kağıdın üzerine kapaklardan 3 tanesini yan yana koyun.
  • Diğer kapakları da bunun altına üçerli olarak sıralayın.
  • Bu şekilde kapakları kare olarak sıraladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Pişirme kağıdını kapakların üzerine örtün ve ütüyü kontrollü bir şekilde bastırarak düzleşmelerini sağlayın.
Meyve Suyu Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
  • Kapaklar birbirine yapışıp düzleştikten sonra bir süre soğuması için bekletin.
  • Pişirme kağıdını kaldırdıktan sonra bardak altlığının düzleşmesini sağlamak için üzerine içi su dolu bir kase koyarak birkaç dakika bastırın.
  • Bu şekilde yaptığınız bardak altlığının düzleşmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kare bardak altlığı yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz uygulamanın yapımında meyve suyu kapağı yerine başka plastik kapaklardan da kullanabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde farklı şekillerde bardak altlıkları yapabilirsiniz. Kolay gelsin. Uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda meyve suyu kapaklarından bardak altlığı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Çiçek şeklinde bir bardak altlığı yapmak isterseniz, kola kapakları ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial