Maskeden Saç Tokası Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde kolay lastikli toka yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Küçük kız çocuğunuz varsa onun saçlarını süslemek için evde şık bir toka yapabilirsiniz. Üzerinde çiçek bulunan bir toka kızınızın çok hoşuna gidebilir. Size bahsedeceğimiz kolay yöntem sayesinde evde kısa sürede harika bir çiçekli toka yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isterseniz maskeden saç tokası yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Maskeden Saç Tokası Yapımı

Evde saç tokası yapımı için keçe ve çeşitli kumaşlar kullanılmaktadır. Bizim paylaştığımız örnek çalışmada malzeme olarak eva kullanılmış. Dikişsiz, silikon tabancası ile yapıştırma yöntemini kullanarak evde şık bir toka yapabilirsiniz. Evadan hazırlayacağınız parçaları birbirine yapıştırarak istediğiniz boyutta bir çiçek yapabilirsiniz. Toka lastiği olarak da maskeden keseceğiniz lastik işinize yarayabilir. Evde başka çalışmalardan artan eva parçaları varsa bunları toka yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Uygulamanın yapımında aynı renk eva kullanabileceğiniz gibi isterseniz birkaç farklı renkte eva da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Maskeden Saç Tokası
Maskeden Saç Tokası

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane maske
 • Düz, desenli veya simli eva
 • Kalem
 • Makas
 • Küçük yuvarlak bir kapak ( daireleri çizmek için )
 • Silikon tabancası
 • Çiçeğin ortası için pul, küçük parlak bir taş veya boncuk kullanabilirsiniz.

Maskeden Saç Tokası Nasıl Yapılır?

Çiçek yapmak için kullanacağınız yuvarlak kapağın yapmak istediğiniz çiçeğe uygun boyutta olmasına dikkat etmelisiniz. Malzemeler hazır ise maskeden saç tokası yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Çiçeği yapmak için eva ile 7 tane aynı boyutta daire hazırlamanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken kapağı evanın üzerine yerleştirerek kalem ile etrafından geçmek. Daha sonra çizgilerin üzerinden makas ile geçerek yuvarlak parçaları yapabilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu yuvarlak parçalardan birisi çiçeğin ortası olacak.
 • Ortaya gelecek parçayı düz bir zemine yerleştirin. Daha sonra diğer yuvarlak parçaları bunun üzerine her kat birbirinin üzerine gelecek şekilde yapıştırın.
 • Bu şekilde çiçeği yaptıktan sonra maskede bulanan lastiği makas ile kesin ve bunun iki ucunu silikon ile yapıştırın.
 • Lastiği yapıştırdığınız ek yerine yaptığınız çiçeği yapıştırın. Sonra aynı yuvarlak parçadan bir tane daha yaparak bunu da lastiğin üzerine yapıştırarak sabitleyin.

Tüm bu aşamalardan sonra maskeden çiçekli saç tokası yapımı tamamlanmış oluyor. İstesiniz çiçeğin ortasına pul, boncuk veya küçük parlak bir taş yapıştırarak daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda maskeden saç tokası yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde farklı bir malzeme kullanarak toka yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız düğme ile toka yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Maskeden Saç Tokası Yapımı Resimli Anlatım
Maskeden Saç Tokası Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial