Marshmallow ile Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

Marshmallow ile Şeker Hamuru Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Marshmallow ile şeker hamuru nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Yumuşak bir şeker olan marshmallow sadece çocuklar değil büyükler tarafından da çok sevilir. Ağızlarımızı tatlandıran bu şekerler aynı zamanda şeker hamuru yapmak için de kullanılmaktadır. Şeker hamuru başta pasta olmak üzere kek ve kurabiye gibi ikramlıkları da süslemek için kullanılır. Farklı renklerde olan bu şeker hamurları sayesinde yaptığınız ikramlıkların lezzeti kadar görünümü de dikkat çekecektir. Pasta yaptığınız zaman evde şeker hamuru yoksa siz de marshmallow kullanarak kolaylıkla şeker hamuru yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemelerin listesini ve ev yapımı şeker hamuru tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 450 gram marshmallow şeker
  • 4 yemek kaşığı su
  • 500 gram pudra şekeri
  • Bir fiske tuz
  • Biraz margarin ( şeker hamurunu poşete sararken kullanmak için )

Tarifte 3 paket marshmallow şekerin 450 grama denk geldiği belirtilmiştir. Malzeme listesinde bulunan 500 gram pudra şekerinin yarısı şeker hamuru yapımında diğer yarısı da yoğurma işlemi yapılırken kullanılacak. Bu nedenle tarifi uygulamaya başlamadan önce pudra şekerini yarı yarıya paylaştırarak ayrı kaplara alabilirsiniz.

Marshmallow ile Şeker Hamuru Yapımı

İlk olarak marshmallow şekerlerin eritilmesi gerekmektedir. Bunun için bir tencerenin içine su doldurun ve şekerleri de ısıya dayanıklı bir bir kasenin içine alın. Bu kaseyi su ile dolu tencereye dikkatli bir şekilde yerleştirin. Ocağın altını orta ateşe getirin ve tahta kaşık ile karıştırarak benmari usulü eritmeye başlayın. Bunu yaparken şekerin bulunduğu kaseye su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Şekerin çok fazla erimemesine de dikkat edilmeli. Şeker eridikten sonra kasenin içine pudra şekerinin yarısını ( 250 gram ), tuz ve suyu ekleyin ve tüm malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra diğer aşamaya geçin.

Yoğurma işlemini rahat bir şekilde yapabilmek için geniş tabanlı bir kap kullanmalısınız. Bu kabın içine pudra şekeri dökün ve bunu iyice yaydıktan sonra hamuru kabın içine alın. Pudra şekerinin geri kalanını da hamurun üzerine döktükten sonra hamur yumuşak ve ele yapışmayan bir kıvama gelene kadar güzelce yoğurun. Sonrasında bu hamuru elinizde yuvarlayarak top şekline getirin ve çevresine margarin sürdükten sonra bir naylon ile hava almayacak şekilde sarın.

Yapmış olduğunuz hamuru böyle sarılı olarak bir gün oda sıcaklığında beklettikten sonra ev yapımı şeker hamuru kullanıma hazırdır. Şeker hamurunu kullanmadan önce bir süre yoğurun ve sonrasında istediğiniz şekilde kalıplarla keserek süslemeleri yapmaya başlayın.

Bu yazımızda verdiğimiz ev yapımı şeker hamuru tarifi sayesinde artık isteyen herkes yapmış olduğu pasta, kek ve kurabiyeleri gönlünce süsleyebilir. Yapacağınız şeker hamurunun renkli olmasını istiyorsanız uygun renkte marshmallow kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial