Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Mantı Kaç Dakikada Pişer
Sosyal medyada paylaş

Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden birisi olan mantıyı yapmak oldukça zahmetlidir. Yemeğin lezzeti çekilen zahmete değmektedir. Açılan yufkaların arasına kıyma koyularak hazırlanan mantı suda kaynatılarak pişirilmektedir. Mantının haşlama aşaması kolay olmasının yanı sıra dikkat gerektirmektedir. Mantının gereğinden az haşlanması diri kalmasına neden olabileceği gibi fazla pişmesi halinde de baygın olacaktır. Bu tür sorunlar yaşamamak için mantı kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz.

Mantının Pişme Süresi

Tüm yemeklerde olduğu gibi mantının da lezzeti açısından pişme süresi oldukça önemlidir. Evde yaptığınız ve hemen pişirdiğiniz mantı ile dondurucuda belli bir süre bekleyen mantının pişme süresi birbirinden farklıdır. Dışarıdan aldığınız ve evde suda haşlayarak pişirdiğiniz mantı da dondurulmuş olduğu için pişme süresi ev yapımı mantı ile farklı olacaktır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için sizlerle ev yapımı ve hazır mantının pişme süresi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Mantının Pişme Süresi
Mantının Pişme Süresi

Pişireceğiniz mantı ister ev yapımı ister hazır mantı olsun ilk olarak büyük bir tencerede bol su kaynatmanız gerekiyor. Bu şekilde mantıları birbirine yapışmadan kısa süre içinde pişirebilirsiniz. Tenceredeki su kaynadıktan sonra ocağın altını biraz kısarak mantıları içine atın. Tencerenin kapağı açık olarak mantılar yumuşayana kadar haşlayın. Sonrasında isteğinize göre üzerine salçalı sos ve sarımsaklı yoğurt dökerek servis yapabilirsiniz.

Hazır Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Yukarıda anlattığımız şekilde büyük bir tencerede bol su kaynattıktan sonra ev yapımı mantıları içine atın. Ev yapımı mantının pişme süresi yaklaşık 8 ila 10 dakika arasıdır. Emin olmak için sürenin bitiminde tencereden bir mantı alıp yeterinde pişip pişmediğini anlamak için kontrol edebilirsiniz. Evde yaptığınız mantıyı daha sonra pişirmek için dondurucuda muhafaza ettiyseniz ya da hazır dondurulmuş mantı kullanacaksanız o zaman pişme süresi biraz daha uzayabilir. Dondurulmuş mantının pişme süresi yaklaşık 10 ila 15 dakika arasındadır.

Bu yazımızda sizlerle mantıyı evde kolayca pişirmeniz için ev yapımı ve hazır mantı kaç dakikada pişer? sorularının cevabını paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak evde mantı pişirip sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Aldığınız dondurulmuş mantıyı pişirmek için kolay bir tarife ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız hazır mantı nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial