Mandaldan Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Mandaldan kukla yapımı çok kolay ve eğlenceli bir kendin yap çalışması olduğu için bu projeyi evde yapmak isteyebilirsiniz. Ahşap malzemeler boyanarak ve çeşitli kumaşlarla süslenerek çok güzel dekoratif ürünler ve çocuklara oyuncak yapılmaktadır. Daha önceden sizlerle mandaldan gelin ve damat yapımı ile ilgili bir proje paylaşmıştık. Bugünkü uygulama da aynı yöntemle yapılıyor. Bu pratik uygulamanın en güzel tarafı ekstra malzemeye ihtiyaç duymadan yapabilecek olmanız. Elinizde ahşap mandal varsa bununla çocuğunuza minik ve sevimli kuklalar yapmanız mümkün. Hatta bu keyifli uygulamayı onunla beraber yaparak evde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Mandaldan kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve örnek uygulamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz sayıda ahşap mandal
  • Guaj ya da akrilik boya
  • Siyah keçeli kalem ( kuklalara ağız ve göz çizmek için )
  • Kumaş parçaları
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Mandaldan kukla yapmak

Mandaldan kukla yapmak için isterseniz kullanmadığınız ojeleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede onları da atmak yerine değerlendirmiş olursunuz. Mandalları boyamak için keçeli kalem de kullanabilirsiniz. Boyama sulu boya ile de yapılabilir. Elinizdeki boyaları ve kumaşları değerlendirebileceğiniz bu projeyi denemenizi tavsiye ediyoruz. Beraber yapacağınız farklı şekillerdeki kuklalarla oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

  • Uygulamanın yapımına mandalları boyamakla başlayın. Bunların üst tarafına ağız ve göz yapılacağı için bu kısımları boyamadan bırakın.
  • Sürdüğünüz boyalar kuruduktan sonra siyah keçeli kalem ile ağız ve göz çizin.
  • Son olarak da kumaş parçalarından kıyafet yaparak uygulamayı tamamlayın.

Mandaldan kukla yapımının püf noktası tek mandaldan birbirine sarılmış iki kukla oluşturulmasıdır. Bunun için mandalın bir tarafı bir kukla diğer tarafı da başka kukla olmalıdır. Yani mandalın her iki yarısını farklı renklerde boyamalısınız. Mandaldan kukla yapmak için genelde gelin ve damat ya da erkek ve kız gibi çiftlerin figürleri kullanılmaktadır. Siz mandalın üzerine dilediğiniz figürü tasarlayabilirsiniz.

Çocuklar için evde oyuncak yapımı ile ilgili kolay bir bir proje arıyorsanız aşağıdaki görseller size bu konuda ilham verebilir. Gördüğünüz gibi uygulamaların bazılarında kuklaların kıyafeti de boyanarak yapılırken, bazılarında da kumaşlarla yapılmış. Siz de elinizdeki malzemelere göre istediğiniz yöntemi kullanarak çocuğunuz için çok güzel kuklalar yapabilirsiniz.

Mandal Kukla
Mandal Kukla
Mandaldan Kukla Yapımı
Mandaldan Kukla Yapımı
Mandaldan Gelin Damat
Mandaldan Gelin Damat
Mandaldan Gelin ve Damat Yapımı
Mandaldan Gelin ve Damat Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial