Mandal ile Dekoratif Saksı Yapımı

Mandal ile Dekoratif Saksı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Mandal ile dekoratif saksı yapımı farklı bir geri dönüşüm çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Günümüzde plastik, karton ve metal olan birçok atık madde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu sayede çöpe gidecek olan çoğu malzeme güzel bir dekor ürününe dönüşmektedir. Bu tür geri dönüşüm uygulamalarında teneke kutularda sıkça kullanılmaktadır. Konserve ve garnitür kutularının yanı sıra balık konservelerinin bulunduğu küçük teneke kutulardan da çok güzel dekor ürünleri yapılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde balık konservelerinin kutularını atmak yerine bunlardan şık bir saksı yapabilirsiniz. Evde mandal ve teneke kutudan dekoratif saksı yapmak isterseniz konu hakkındaki ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Teneke kutu ( küçük teneke kutulardan )
  • Ahşap mandal
  • Düğme
  • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında küçük düğmeler kullanılmaktadır. Daha önceden gömleklerden çıkarıp bir kenarda beklettiğiniz düğmeler varsa çalışmayı yaparken bunları kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Mandal ile Nasıl Dekoratif Saksı Yapılır?

Mandal ile saksı yapmak için teneke kutunun etrafını kaplayacak sayıda ahşap mandala ihtiyaç vardır. Uygulamayı dikkatli bir şekilde yaptığınızda çalışmanın sonunda şık görünümü ile dikkat çeken bir saksıya sahip olabilirsiniz. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak teneke kutuyu güzelce yıkayarak içini temizleyin.
  • Ahşap mandalların üzerine yapıştırıcı yardımı ile düğmeleri güzelce tutturun.
  • Sürdüğünüz yapışkan kuruduktan sonra bu mandalları tek tek teneke kutuya takın. Bunu yaparken arada boşluk kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif saksı yapımı tamamlanmış oluyor. Bu güzel saksının altını delerek içine çiçek dikebilir ya da yapay çiçekler yerleştirerek şık bir dekor ürünü olarak kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

İsterseniz mandalların üzerine düğme yerine boncuk ya da parlak taşlar da yapıştırabilirsiniz. Farklı bir tasarım yapmak isterseniz ahşap mandallara bir şey yapıştırmayıp bunları istediğiniz renklerde boyayarak da süsleyebilirsiniz. Mandalları simli ya da metalik boyalarla renklendirerek çok şık dekoratif saksılar yapmanız mümkün. Evde dekoratif saksı yapımı hakkında daha detaylı fikir sahibi olmanız için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. İsterseniz siz de evde böyle güzel bir dekor ürünü yaparak bunu kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Mandal ile Dekoratif Saksı Yapımı
Mandal ile Dekoratif Saksı Yapımı

Bir cevap yazın