Makrome İpten Çanta Sapı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Makrome ipten çanta sapı nasıl yapılır? bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Örgü çantaları her yaştan bayan severek kullanmaktadır. Tığ ve şiş işe yapılan bu çantalar hem şık hem de uzun süre kullanıma uygundur. Kolay örgü çanta modelleri denince ilk olarak aklımıza tığ ile yapılan çantalar gelmektedir. Makrome ip örgü çanta yapımında sıkça kullanıldığı için biz de daha önce sizlerle makrome ipten çanta yapımını paylaşmıştık. Bu yazımızda da makrome ipten çanta sapı nasıl yapılır ve bu çantalar nasıl birleştirilir bu konuda örnek bir çalışma paylaşacağız.

Makrome İpten Çanta Sapı Nasıl Yapılır?

Makrome ip ile çanta yaptıktan sonra bunun ön ve arka tarafını birleştirmeli ve daha sonra da sapını yapmalısınız. Makrome ip ile çanta örmek isterseniz daha önce paylaştığımız makrome ipten çanta nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Makrome ip ile çanta sapı yapmak için ilk olarak parçaları birleştirmeniz gerekiyor. Birleştirmeyi tığ ile yapabilirsiniz. Öreceğiniz modele göre birleştirmeyi içten ya da dıştan yapmanız mümkün. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada birleştirme dış taraftan yapılmış. Siz isterseniz bunu iç taraftan da yapabilirsiniz.

Çantanın birleştirmesini yaparken bunu aynı ip ve tığ ile yapabilirsiniz. Çantanın birleştirmesini yapmak için alt kısmın ortasından tığı geçirin ve ilmek kaydırma yöntemi ile karşılıklı olarak birleştirin. Köşeye gelince aynı deliğe 2 tane ilmek kaydırma yaptıktan sonra dönüşü yapabilirsiniz. Yan taraflara her trabzanın içine 2 tane ilmek kaydırarak yukarı kadar çıkın. Yukarı çıktıktan sonra ipi hiç koparmadan sapı yapmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz çantayı farklı bir ip ve iğne kullanarak da birleştirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Makrome İpten Çanta Sapı Yapımı

Yaptığınız çantanın büyüklüğüne göre çekilecek zincir sayısı değişecektir. Çantayı 25 zincir çekerek başladıysanız bunun için 120 zincir, 20 zincir ile başladıysanız 140 ve 35 zincir ile başladıysanız 160 zincir çekebilirsiniz. Zinciri çektikten sonra çantanın karşı tarafına geçerek birleştirin. Çanta yan tarafını birleştirmeden zincir üzerinden yine ilmek kaydırarak sap kısmından geri dönün. Bir sıra daha aynı şekilde yapıp karşı tarafa geçin ve çantanın kalan kısmını da birleştirip tamamlayın. Makrome ipten çanta sapı yapımı bu şekilde olup isterseniz aynı tekniği başka örgü çantalara sap yapmak için de uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yapmak istediğiniz sapa uygun uzunlukta zincir çekmek. Bundan sonrasında ise istediğiniz kalınlığa göre 2 ya da 5 sıra ilmek kaydırma yöntemi ile zincirin üzerinden gidip gelmeniz yeterlidir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız makrome ipten çanta sapı yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=gtzqcBSmmcM

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial