Makrome İpten Çanta Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Makrome ipten çanta nasıl yapılır? bunu öğrenerek evde kendiniz ya da kızınız için çok güzel bir çanta örebilirsiniz. Makrome ipi perde ve bileklik yapımının yanı sıra çanta örmek için de sıkça tercih edilmektedir. Şık görünümlü ve uzun süreli kullanıma uygun olan bu ipin birçok farklı rengini bulmak mümkündür. Tığ ile örgü örmeyi biliyorsanız makrome çantayı da rahatlıkla yapabilirsiniz. Evde el örgüsü çanta yapmak isterseniz makrome ip ile çanta yapmayı deneyebilirsiniz.

Makrome İpten Çanta Nasıl Yapılır?

Makrome ip kullanarak yuvarlak, kare, üçgen ya da dikdörtgen şeklinde çok güzel çantalar yapabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta örgü çanta yapımı için kullanacağınız tığ ve ipin kalınlığının birbirine uygun olmasıdır. Aldığınız ipin üzerinde kaç numara tığ ile kullanacağınız belirtilmektedir. Bu detaya dikkat ederseniz hem çantayı örerken zorlanmazsınız hem de tasarım istediğiniz şıklıkta olur. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada pembe makrome ipi ve 4,5 mm tığ kullanılmıştır. Makrome çanta yapımı için verilen ilmek sayıları bu kalınlıkta tığa göre belirlenmiştir. Kullanacağınız makrome ipin kalınlığına göre tığ numarasının değiştiği gibi ilmek sayısı da değişecektir.

Makrome İpten Çanta Yapımı
Makrome İpten Çanta Yapımı

 Makrome İpten Çanta Yapımı için Gerekli Olan Malzemeler

Evde makrome ip ile çanta yapmak için istediğiniz renkte makrome ip, ipin kalınlığına uygun bir tığ ve çanta kapağı için de uygun bir düğme gerekmektedir. İsterseniz örgü çanta yapımı için birkaç farklı renkte ip de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı. Kullanacağınız ip sayısı yapacağınız çantanın boyutuna ve uygulayacağınız örneğe göre değişebilir. Paylaştığımız örnek çalışmada yapılan pembe çanta için 1 tane pembe makrome ip kullanılmıştır.

Makrome İp ile Çanta Yapımı

İp ve tığ hazır ise makrome örgü çanta yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak zincir çekerek örgüye başlamanız gerekiyor.

 • Örnek çalışmada küçük kız çocuğu için yapılan çantanın başlangıcında 25 zincir çekilmiş.
 • Zincirleri çektikten sonra üst sıraya çıkmak için 3 tane daha zincir çekin.
 • Tığın başına bir kere ip dolayıp sondan dördüncü zincir üzerine batın. 1-2-2 şeklinde çekerek üçlü trabzan yapın.
 • Her bir zincir üzerine aynı şekilde üçlü trabzan yaparak ilk sırayı tamamlayın.
 • 3 zincir çekip örgüyü döndürün ve yukarı sıraya çıkın.
 • Bu şekilde yukarı doğru 10 sıra trabzan yapın.
 • En son bir zincir çekip düğümleyerek çantanın tek tarafını tamamlayın.
 • Aynı parçadan bir tane daha yapın.
 • Çantanın arkasına gelecek olan parçanın üzerinden küçük kapak çıkarın.
 • Bunun için en son trabzanların üzerinden 8 tane sayıp dokuzuncu trabzan üzerine ipi bağlayın. 8 adet trabzan yapın ve toplam 5 sıra bu şekilde trabzan ile kapağı bitirin.
 • Düğme geçirmek için ilik kısmını son sıradan sonra ilmek kaydırarak yapın. İlik için 4 adet ilmek kaydırın, 8 zincir çekin ve boşluk bırakmadan hemen yandaki ilmeğin üzerinden kaydırmaya devam edin.
 • Çantanın ön kısmı ve arka kısmı bu şekilde bitirilmiş olacaktır.

Makrome örgü çantayı 9-11 yaş arasındaki çocuklar için yapacaksanız örgüye 30 zincir ile başlayabilirsiniz. Toplam 12 sıra trabzan yaparak çantanın ön ve arka tarafını bitirin. Yetişkinler için makrome ip ile çanta yapımında 35 zincir ve 14 sıra trabzan yapmak yeterli olacaktır. Evde örgü çanta yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda makrome ipten çanta yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Tığ ile kare motifler yapıp bunları birleştirerek güzel bir çanta örmek isterseniz daha önce paylaştığımız kolay örgü çanta yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

https://m.youtube.com/watch?v=td5ogWRzPfI

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial