Lavanta Kesesi Nasıl Yapılır?

Lavanta Kesesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Lavanta kesesi nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için bu konuda lavanta kesesi yapımı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Lavanta kesesi, hoş kokusu nedeni ile giysi dolaplarına ve evin belirli yerlerine koyulan bir üründür. Günümüzde oda parfümü yerine doğal içerikli kokuların yaygınlaşması lavanta kesesine olan rağbeti arttırmıştır. Tül, keten kumaş, keçe, ipek ve kadife gibi farklı malzemeler ile yapılan birçok çeşidi bulunmaktadır. İçinde kuru lavanta bulunan bu keseler küçük bir kurdele ya da sap ile giysi dolaplarına asılmaktadır. Bu sayede dolabın içindeki giysilerin kötü kokmasının önüne geçildiği gibi dolabın kapağı açıldığı zaman tüm odaya mis gibi bir koku yayılmaktadır.

Düğün, kına, sünnet gibi özel günlerde davetlilere bu keselerden hediye edilmektedir. Bu keseleri dışarıdan hazır olarak alabileceğiniz gibi dilerseniz evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yapacağınız lavanta kesesine uygun bir kumaş temin etmek ve aktardan bir miktar kuru lavanta almak. Sonrası sizin el becerinize ve hayal gücünüze kalmış. Evde lavanta kesesi yapmak isteyenler için gerekli malzemeleri ve kolay lavanta kesesi yapımını anlatmak istiyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte tül, ipek ya da keten kumaş
  • Kumaşın rengine uygun iplik
  • Kuru lavanta
  • Kurdele, pul ve boncuk gibi süsleme malzemesi

Lavanta Kesesi Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak kumaştan yapmak istediğiniz kesenin boyutuna uygun büyüklükte 2 tane kare parça kesin.
  • Bu karelerin 3 kenarını elde ya da dikiş makinesi ile dikin.
  • Açık bıraktığınız kenardan kuru lavantaları kesenin içine doldurun.
  • Elinizle hafifçe bastırarak lavantaların iyice yerleşmesini sağlayın ve açık kalan kenarı da dikin.
  • Son olarak pul ya da boncuk ile süsleyerek kese yapımını tamamlayın.
  • Yapmış olduğunuz lavanta kesesini asmak için kurdele ile küçük bir sap yapın.

Yuvarlak Lavanta Kesesi Yapımı

Daha şık bir tasarım oluşturmak isteyenler lavanta kesesini yuvarlak yapmayı tercih edebilirler. Bunun için yapmanız gereken kumaşı yuvarlak bir şekilde kesmek ve kenarlarından dikiş atarak içini kuru lavanta ile doldurduktan sonra ipi büzdürerek top şekline getirmek. Dikiş dikmeyi bilmeyenler yuvarlak kestikleri kumaşın ortasına kuru lavantaları doldurduktan sonra kenarlarını yukarı doğru getirerek, kurdele ya da ip ile bağlayarak da uygulamayı yapabilirler.

Kolay Lavanta Kesesi Yapımı

Dikiş dikmeyi bilmeyenlerin de evde lavanta kesesi yapabilmeleri için pratik bir yöntemi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Seçtiğiniz herhangi bir kumaştan istediğiniz büyüklükte bir kare parça kesin. Bunun tam ortasına kuru lavanta koyduktan sonra kumaşın kenarlarını yukarı doğru kaldırın ve bir kurdele ya da ip ile bağlayarak kolay lavanta kesesi yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu yazımızda sizlerle evde lavanta kesesi yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Sizlere bu konuda fikir vermesi için aşağıda birkaç tane lavanta kesesi modeli paylaşıyoruz. Siz de kendi zevkinize ve el becerinize göre bu keselerin aynısını ya da daha farklı modellerini yapabilirsiniz.

Boncuklu Lavanta Kesesi
Boncuklu Lavanta Kesesi
Çiçekli Lavanta Kesesi
Çiçekli Lavanta Kesesi
Çuval Lavanta Kesesi
Çuval Lavanta Kesesi
File Lavanta Kesesi
File Lavanta Kesesi
İpekli Lavanta Kesesi
İpekli Lavanta Kesesi
Kına için Lavanta Kesesi
Kına için Lavanta Kesesi
Kumaş Lavanta Kesesi
Kumaş Lavanta Kesesi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial