Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün kitap okumayı sevenlerin ilgisini çekecek bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için evde kitap ayracı yapmak isterseniz kurutulmuş çiçek ya da kurumuş yaprakları kullanabilirsiniz. İçinde çiçek ya da yaprak görünen şeffaf bir ayraç şık görünümü ile dikkat çekecektir. Ağaç yaprağı bulma imkanınız varsa size anlatacağımız keyifli çalışmayı deneyebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz, kurumuş yapraklardan kitap ayracı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı

Evde güzel bir kitap ayracı yapmak için ekstra masraf yapmanıza gerek yok. Elinizde koli bandı varsa bunu kullanarak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Birkaç kuru ağaç yaprağı ve koli bandı ile şeffaf bir ayraç yapabilirsiniz. Size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak istediğiniz uzunlukta bir ayraç yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında koli bandının içine sığabilecek boyutta her türlü yaprak kullanılabilir. Kendi yapacağınız kitap ayracını sevdiklerinize hediye ederek onlara hoş bir sürpriz yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Koli bandı
  • Kurumuş yaprak
  • Makas

Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede kitap ayracı yapımını tamamlayabilirsiniz.

  • Düz bir zeminin üzerine koli bandının ucunu yapıştırarak sabitleyin.
  • Bandı gergin bir şekilde tutarak üzerine yaprakları yerleştirin ve hafifçe bastırarak iyice yapışmalarını sağlayın.
  • Yapmak istediğiniz ayracın büyüklüğüne göre 1, 2 ya da 3 tane yaprak kullanabilirsiniz.
Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
  • Tüm yaprakları sıraladıktan sonra bandı ikiye katlayarak yaprakların arada kalmasını sağlayın. Bu sırada arada hava kabarcıkları oluşmaması için dikkatli olmalısınız.
  • Yaprakların üzerini bant ile tamamen kapattıktan sonra fazlalığı makas ile kesin.
  • Arada kırışık kalan yerler varsa ayracın üzerine bir kalem ile bastırarak düzeltebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kuru yapraktan kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. Ayracınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz aynı uygulamayı kurutulmuş çiçeklerle de yapabilirsiniz. Yaprakların arasına kurutulmuş minik çiçeklerde koyabilirsiniz. Her iki şekilde de sonuç çok güze olacaktır. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler aşağıdaki videoyu izleyerek detayları daha iyi öğrenebilirler. Kolay kitap ayracı yapma yöntemleri ilginizi çekiyorsa, eski defterden kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial