Kurban Eti Yıkanır mı
Sosyal medyada paylaş

Kurban kesiminden sonra akıllara gelen önemli sorulardan birisi de; kurban eti yıkanır mı? olmaktadır. Üzerinde bulunan kan ve bazı kalıntılar nedeni ile et size sağlıklı görünmeyebilir. Bu eti yıkamak mı yoksa yıkamamak mı daha sağlıklı? diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda ortaya koyulan farklı görüşler olduğu için aklınız karışabilir. Yazımızda bu sorunun cevabını ve kurban eti saklama konusunda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Kurban Eti Yıkanır mı?

Kurban eti kesim yerinden geldikten sonra en az 5 saat boyunca temiz, güneş görmeyen ve serin bir yerde bekletilmelidir. Geniş bir tepsiye koyacağınız et bu süre içinde kanını bırakarak kendi rengine dönecektir. Dinlendirdiğiniz etleri bulundukları kaptan alıp üzerlerinde bulunan kan ve kalıntıları temizlemelisiniz. Bu aşamada kurban etini yıkamam gerekir mi? diye düşünebilirsiniz. Eti yıkamanız halinde üzerinde daha kolay bakteriler oluşur ve yayılır. Eti buzluğa koyacaksanız üzerine bulunan su damlacıkları buzlukta ekstra buzlanmaya neden olacaktır. Böyle bir durumda eti çözdürdüğünüz zaman eriyen su damlaları bakteri oluşmasına neden olacaktır. Bu tür sorunlar yaşamamak için kurban etini yıkamamalısınız.

Kurban Eti Kavurmadan Önce Yıkanır mı?

Kurban eti ile kavurma yapacağınız zaman aklınıza; kavurma yapmadan önce kurban eti yıkanmalı yıkanmamalı mı? sorusu gelebilir. Kurban etini dinlendirdikten sonra ya da kavurmadan önce yıkamanıza gerek yoktur. Yukarıda anlattığımız şekilde temiz ve serin bir ortamda dinlendirilen et kanını bırakarak doğranmaya hazır hale gelecektir. Etin üzerinde bakteri oluşmasını ve yayılmasını önlemek için yıkamadan doğramalı ve kavurmalısınız. Kurban dış mekanda kesildiği zaman buna kedi, köpek ve böcek değme ihtimali vardır. Böyle bir durumda eti yıkamak yerine bu bölgeyi bıçak ile keserek atmalısınız.

Kurban Eti Hangi Durumlarda Yıkanır?

Bazı durumlarda kurban etini yıkamanız gerekebilir. Bu konuda tereddüt yaşamamanız için; kurban eti hangi durumlarda yıkanır? sorusunun cevabını da verelim. Ete dışkı ya da gübre bulaşması durumunda mutlaka yıkamanız gerekmektedir. Kurban eti yıkamak için soğuk ya da oda sıcaklığında su kullanabilirsiniz. Bu durum bakteri oluşumunu arttıracaktır fakat sıcak su kullandığınızda hem bakteri oluşumu artacak hem de etin yapısı bozulacaktır.

Bu yazımızda sizlerle; kurban eti yıkanır mı, yıkanmaz mı, hangi şartlarda eti yıkamak gerekir, kurban etini yıkarken soğuk su mu sıcak su mu kullanılmalı? sorularının cevabını paylaştık. Verdiğimiz bilgilerden faydalanarak siz de eti sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Kurban etini uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek isterseniz bu konudaki püf noktaları için, kurban eti nasıl saklanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial