Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban Eti Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Kurban bayramı yaklaşırken çoğu kişinin aklında; kurban eti nasıl saklanır? sorusu oluşmaktadır. Kurban etini doğru bir şekilde muhafaza etmek hem sağlık  hem de lezzet açısından oldukça önemlidir. Çoğu kişi eti uzun süre saklamak istese de uygun olmayan koşullar nedeni ile bazen bu mümkün olmamaktadır. Eti parçalama ve saklama aşamasında yapılan hatalar nedeni ile et ziyan olabilir ya da sağlığınız tehlikeye girebilir. Sorunsuz bir şekilde eti parçalara ayırmak ve uzun süre muhafaza etmek için ihtiyacınız olan bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban etinde ilk aşamada ölüm sertliği hala devam ettiği için kesimden sonra 24 saat etin bekletilmesi gerekmektedir. Aksi halde hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları ortaya çıkarabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için eti ertesi gün tüketmelisiniz. Kurban etini ilk sıcaklığı düşmeden buzdolabına koyarsanız etin içi hala sıcak olduğu için ette bakteriler ürer ve koku oluşur. Bunu önlemenin en kolay yolu etin güneş görmeyen serin bir ortamda 5 saat dinlendirildikten sonra buzdolabına koyulmasıdır. Sağlıklı bir şekilde kurban eti muhafaza etmek için aşağıdaki pratik bilgileri uygulayabilirsiniz.

Kurban Eti Saklamanın Püf Noktaları

  • Kurban etini parçalara ayırırken kullanacağınız bıçak ve diğer malzemelerin temizliğine dikkat etmelisiniz.
  • Etin yeterince temiz olmadığını düşünerek yıkamak isteyebilirsiniz fakat böyle bir durumda ıslak etin üzerinde bakteriler daha kolay üreyebileceği için eti yıkamamalısınız. Ette sorunlu bir yer varsa bunu keserek etten alabilirsiniz.
  • Kurban etini buzdolabında en fazla 5-6 gün saklayabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak isterseniz eti buzdolabının dondurucu bölümüne koymalısınız.
  • Eti buzdolabının normal bölümünde belirtilen süreden daha uzun süre muhafaza etmeye çalışmanız halinde et kokmaya ve yeşil bir renk almaya başlayacaktır. Böyle bir durumda bu bozulan kısımları keserek atmalısınız.
  • Eti kıyma olarak saklamak isterseniz buzdolabında en fazla 3 gün tutmanız gerekmektedir.
  • Kurban etini çiğ ya da kavurarak saklayabilirsiniz. Kavurma olarak muhafaza edecekseniz hava almayacak şekilde poşetlere koymalısınız.
  • Kurban etini uzun süre tüketmeyecekseniz parçaladıktan sonra tek kullanımlık porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine koymalı ve derin dondurucuya yerleştirmelisiniz. Poşetlerin üzerine de tarihini yazmalısınız.
  • Eti dondurucuda 6-8 ay kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.
  • Kıyma ise 4 ay kadar tazeliğini koruyabilir.

Bu yazımızda sizlerle kurban etini sağlıklı bir şekilde saklamanızı kolaylaştıracak pratik bilgiler  ve çoğu insanın merak ettiği, kurban eti yıkanır mı? sorusunun cevabını paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak siz de eti tazeliğini ve lezzetini yitirmeden muhafaza edebilirsiniz. Evde kolay ve lezzetli bir bayram tatlısı yapmak isterseniz, kalburabastı tatlısı nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial