Kurabiye Kaç Derecede Pişer?

Kurabiye Kaç Derecede Pişer
Sosyal medyada paylaş

Kurabiye kaç derecede pişer? sorusunun cevabı yapacağınız kurabiyenin lezzeti ve kıvamı açısından önemlidir. Ev yapımı kurabiye daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için günümüzde pek çok kişi evde kurabiye yapmaktadır. Kurabiye yapımı kolay olup bu konudaki bazı detaylara dikkat edildiğinde ilk denemede bile harika sonuç alınabilir. Evde ilk defa kurabiye yapacaksanız kurabiye kaç derecede pişer sorusunun cevabını ve bu konuda işinize yarayacak püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kurabiye Kaç Derecede Pişer?

Kurabiyenin pişirileceği ısıya bağlı olarak kıvamı da değişir. Yumuşak bir kurabiye yapmak isterseniz fırın ısısını düşük tutmalısınız. Eğer kıtır kurabiye seviyorsanız yüksek ısıda pişirmeniz gerekmekte. Kurabiyeyi önceden ısıttığınız 160 derece fırında 30 dakika veya 180 derecede 25 dakika pişirerek yumuşacık kurabiye yapabilirsiniz. Kurabiyeleri önceden ısıttığınız 220 derece fırında 10 dakika ya da 200 derecede 20 dakika pişirdiğinizde ise kıtır  bir kıvamda olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kurabiye Kaç Dakikada Pişer?

Evde daha önceden kurabiye pişirmeyenler, kurabiye kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını da öğrenmek isteyeceklerdir. Kurabiyenin pişme süresi bunun çeşidine, şekline ve fırın ısısına göre farklılık göstermektedir. Kurabiye tariflerinde bu süre 160 ile 220 derece arasında değişmektedir. Ön ısıtma yapılmış 160 derece fırında kurabiyenin pişme süresi yaklaşık 20 dakika olmaktadır. Fırın ısısını 200 dereceye ayarlarsanız bu süreyi 15 dakikaya kadar düşürebilirsiniz. Kurabiyenin şeklinin de pişme süresini etkilediğini söylemiştik. Kurabiyeyi ince bir şekilde yaptıysanız önceden ısıtılmış 160 derece fırında 8 ila 10 dakika arasında pişecektir. Eğer kurabiyeyi biraz kalın yaptıysanız fırının ısısını 165 çıkararak 10-15 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kurabiyenin pişme süresine etki eden bir ayrıntı da pişirme aşamasıdır. Kurabiye pişerken kontrol etmek için sık sık fırının kapağını açarsanız, oluşacak ısı kaybı yüzünden kurabiye normalden daha geç pişecektir. Bu nedenle kurabiyenin pişme süresinin bitimine yakın fırının kapağını açarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kurabiyelerin üstü ve altı pişmiş ise fırını kapatabilirsiniz. Kabarık ve yumuşak bir kurabiye yapmak için de fırının kapağını sık sık açmamak gerekmektedir. Aksi halde kurabiyeler kabarmak yerine sönük kalacaktır. Bu yazımızda merak edenler için kurabiyenin pişme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu pratik bilgilerden faydalanarak kurabiyeyi lezzetli ve tam istediğiniz kıvamda pişirebilirsiniz. Evde lezzetli bir kek yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız tarçınlı kek tarifine göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial