Kurabiye Hamuruna Nasıl Kuş Şekli Verilir?

Kurabiye Hamuruna Nasıl Kuş Şekli Verilir
Sosyal medyada paylaş

Kurabiye hamuruna nasıl kuş şekli verilir? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabı ile birlikte resimli anlatımını da bulabilirsiniz. Tatlı, tuzlu ve baharatlı olmak üzere birçok kurabiye çeşidi bulunmaktadır. Kurabiye sabah kahvaltılarında ve gün içinde çayın yanında en çok tüketilen hamur işi olmasının yanı sıra misafirler için de yapılan bir ikramlık çeşididir. Kurabiye yapmak çok kolay olduğu için çoğu bayan bu lezzetli atıştırmalığı evde kendi yapmaktadır. Ev yapımı kurabiyelerin lezzetleri kadar farklı şekilleri de dikkat çekmektedir. Şık sunumlardan hoşlananlar çeşitli kalıplar kullanarak kurabiye hamuruna şekil verebilirler. Biz de güzel kurabiyeler yapmanız için bugün size kurabiye hamurundan kuş yapımını anlatmak istiyoruz. Kuş şeklindeki kurabiyeler çocukların da ilgisini çekeceği için bunu afiyetle yiyeceklerdir.

Hamurdan Kuş Yapımı

Hamurdan kuş yapmak çok kolay olduğu için isteyen herkes kuş şeklinde kurabiye yapabilir. Bunun için öncelikle kurabiye hamurunu hazırlamanız gerekiyor. Tatlı ve tuzlu her türlü kurabiye hamuruna aşağıdaki yöntemi uygulayarak kuş şekli verebilirsiniz.

  • Kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğünde bir parça koparın. Düz bir zeminde bunu yuvarlayın ve elinizle açtırarak parmak kalınlığında bir şerit haline getirin.
  • Bu hamuru ortadan ikiye katlayın ve bir ucunu diğer tarafa geçirin. Sonra bu ucu alta doğru getirin ve hamurun ortasındaki boşluktan geçirerek ucunu biraz çıkarın. Bu şekilde hamura düğümlenmiş bir görünüm veriliyor. Bu parça kuşun gövdesi olacak. Yuvarlak hamurun dışında kalan uzun parçayı bıçak yardımı ile girintili, çıkıntılı olarak kesip buna kuyruk görünümü verin.
  • Şimdi sıra geldi kuşun başını yapmaya. Kurabiye hamurundan fındık büyüklüğünde bir parça koparın ve bunu elinizde yuvarlayın.
  • Daha sonra baş parmak ve işaret parmaklarınızı kullanarak bu yuvarlak hamurdan minik bir parçayı hafifçe çekerek uzatın. Bu şekilde kuşun gagasını da yaptıktan sonra başı gövdenin üzerine koyarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra kurabiye hamurundan kuş yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay yöntemi uygulayarak istediğiniz sayıda kuş şeklinde kurabiye yapabilirsiniz. Tüm hamur bittikten sonra bunları fırında pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Bu yöntemden ilham alarak siz de kurabiye hamuruna farklı şekiller vererek, görünümü ile dikkat çeken enfes kurabiyeler yapabilirsiniz. Kuş şeklinde kurabiye yapmak isterseniz bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda, hamurdan kuş yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Kurabiye Hamuruna Nasıl Kuş Şekli Verilir
Kurabiye Hamuruna Nasıl Kuş Şekli Verilir

Bir cevap yazın