Sosyal medyada paylaş

Kumaştan kolay paspas yapımı herkesin evde keyifle uygulayabileceği kendin yap projelerinden birisidir. Paspas çoğunlukla örgü ve dikiş bilenlerin yaptığı bir el işi çalışmasıdır. Günümüzde bu tür el becerileri olmayanların da yapabileceği bazı pratik uygulamalar mevcuttur. Bugün sizlerle paylaşacağımız kumaştan paspas yapımında örgü ve dikiş teknikleri olmadığı için herkes zorlanmadan yapabilir. Bu çalışmayı yaparken elinizdeki artık kumaşları da değerlendirebileceğiniz için bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Kolay paspas yapımını denemek isteyenler yapım aşamasını ve gerekli malzemeleri aşağıda bulabilirler.

Gerekli Malzemeler

  • Delikli file
  • Kumaş
  • Makas

Bu uygulamada penye kıyafetler de dahil olmak üzere her türlü yumuşak kumaşı kullanabilirsiniz. Delikli file bulamayanlar tığ ile kare, dikdörtgen ya da istedikleri başka bir şekilde delikli fileye benzer bir parça örebilirler. Bunun için tek yapmanız gereken sadece kutucuk yaparak istediğiniz boyutta bir parça örmek.

Uygulamayı yapmak için malzemeler hazırsa, kumaştan nasıl paspas yapılır? bunu aşağıda detaylı olarak anlatıyoruz.

  • İlk olarak delikli fileyi şekillendirmekle işe başlayın. Paspası kare, dikdörtgen, yuvarlak ya da nasıl yapacaksanız fileyi o şekilde kesin. Paspası sereceğiniz alanın uzunluğunu ve genişliğini dikkate alarak boyutuna kendiniz karar vermelisiniz.
  • Sonrasında kumaşların hepsini aynı kalınlıkta ve uzunlukta şeritler halinde kesin. Rahat çalışabilmek için şeritleri çok kalın yapmamanız gerekiyor. Bunları filenin deliklerinden geçireceğinizi hesaba katarak uygun ölçüyü ayarlayabilirsiniz.
  • Delikli file ve kumaş şeritler hazır olduktan sonra paspas yapımına geçebilirsiniz.
  • Şeritlerden bir tanesini filedeki deliğin birinden geçirin ve hemen yanındaki delikten çıkarın. Hafifçe çekerek ortaladıktan sonra güzelce düğüm atın.
  • Delikli filenin tamamı kumaş ile kaplanıncaya kadar aynı işlemi uygulamaya devam edin.

Tüm bu aşamalardan sonra kumaş paspası kullanmak istediğiniz alana serebilirsiniz. Aynı uygulamayı kumaş şeritler yerine yünden ponpon yaparak da gerçekleştirebilirsiniz. Kumaştan yapılan paspas yumuşak dokusu ile çocuk odası için kullanışlı bir dekor ürünü olabilir. Yapacağınız paspasın tasarımına karar verirken bunu kullanacağınız odadaki diğer dekor ürünlerini de dikkate alırsanız sonuç sizi memnun  edecektir.

Bu konuda aklınıza takılan bir yer varsa aşağıda paylaştığımız, kumaştan paspas yapımı resimli anlatım işinize yarayabilir. Siz de bu çok kolay uygulamayı yaparak evinizin dekorunu tamamlayacak güzel bir aksesuar yapabilirsinizkumastan-kolay-paspas

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial