Kulak Çubuğu ile Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Dokunmatik ekran kalemi, tablet ve akıllı telefonu rahat kullanabilmek ve bu tür cihazlarda çizim yapmak için tasarlanmış özel bir kalemdir. Dokunmatik ekrana zarar vermeden kullanabileceğiniz bu tür bir kaleme ihtiyacınız varsa bunu dışarıdan almak yerine evde kendinizde yapabilirsiniz. Evde bulunan basit malzemeleri kullanarak yapacağınız kalemi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu konuda kolay bir kendin yap çalışması denemek isterseniz yazımızın devamında kulak çubuğu ile dokunmatik ekran kalemi yapımı bulabilirsiniz.

Kulak Çubuğu ile Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı

Evde dokunmatik kalem yapmak oldukça kolaydır. Bir kalem, bir parça alüminyum folyo ve pamuk ile kullanışlı bir kalem yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında içi biten tükenmez kalem ya da bozulan uçlu kalemlerinizi kullanabilirsiniz. Bu şekilde bu kalemleri atmak yerine değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Pamuğu kalemin ucuna sabitlemek size zor geliyorsa kulak çubuğu da kullanabilirsiniz. Kulak çubuğun uç kısmını makas ile keserek bunu kalemin ucundan içeri sokabilirsiniz. Üzerine alüminyum folyo sardıktan sonra daha şık bir görünüm elde etmek için desenli bant uygulayabilirsiniz. Size anlatacağımız kolay yöntem sayesinde kısa sürede güzel bir dokunmatik kalem yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Kalem
 • Kulak çubuğu
 • Alüminyum folyo
 • Makas
 • Bant

Yapacağınız tasarımın şık görünmesini isterseniz süsleme yapmak için desenli bant kullanabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır?

Kalem ve diğer malzemeler hazır ise dokunmatik ekran kalemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kulak çubuğunun uçlarından birisini makas yardımı ile kesin.
 • Bu pamuk parçasını kalemin ucuna yerleştirin ve bant ile sıkı bir şekilde sarın.
 • Elinizde uçlu kalem yoksa biten bir tükenmez kalem de kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda kulak çubuğunun ucunu keserken biraz pay bırakıp bu fazlalığı kalemin ucuna sokabilirsiniz.
Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım
Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım
 • Anlattığımız şekilde pamuk parçasını kalemin ucuna yerleştirip bantladıktan sonra alüminyum folyoyu uçtaki pamuğun yarısına gelecek şekilde kaleme sarın.
 • Folyonun kaleme daha sıkı sarılması için üste tekrar bant yapıştırın.
 • Süsleme yapmak isterseniz yukarıdaki resimli anlatımda gördüğünüz gibi en üste desenli bant ile kaplama yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra akıllı telefon kalemi yapımı tamamdır. Kalemin ucundaki pamuğu su ile biraz ıslatarak kullanabilirsiniz. Kulak çubuğu ile yaptığınız dokunmatik ekran kalemini tablet ve telefon için kullanabilirsiniz. Telefonunuzu rahat kullanabilmek için kolay bir şekilde stand yapmak isterseniz, evde telefon standı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda videolu anlatımını paylaşıyoruz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial