Krep Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle krep nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Sevilen bir hamur işi olan krep tatlı ya da tuzlu olarak tüketilebilir. Genelde kahvaltıda tercih edilse de tatlı yapımında da kullanılmaktadır. Krep; un, süt, yumurta ve tuz ile yapılan bir hamur işidir. Bazı yörelerde akıtma, cızlama ya da cızlak gibi isimlerle de bilinmektedir. Evde krep pişirmek istiyor fakat bunun zor olduğunu düşünüyorsanız bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler işinizi kolaylaştırabilir.

Krep Nasıl Yapılır?

Yapacağınız krebin lezzeti ve sorunsuz pişmesi açısından hamuru oldukça önemlidir. Evde krep yaparken malzemeleri uyguladığınız tarife uygun miktarda kullanmanız gerekmektedir. Karıştırma kabına ilk olarak süt ve yumurtayı alıp bunları güzelce çırptıktan sonra unu azar azar ilave ederek kıvamını daha kolay ayarlayabilirsiniz.

Krep malzemelerini topaklanma kalmayana kadar iyice karıştırmayı ihmal etmemelisiniz. Krep hamuru kek hamurundan biraz daha akışkan olmalıdır. Krep pişirmek için kenarları yüksek olmayan yanmaz, yapışmaz tabanlı bir tava kullanabilirsiniz.

Krep
Krep

Krep hamurunu hazırladıktan sonra bir fırça yardımı ile tavanın dibine çok az yağ sürün. Tava iyice kızdıktan sonra 1 kepçe krep hamuru alarak tavaya dökün. Sonrasında tavayı hafifçe sağa sola sallayarak krebi pişirmeye başlayın. Krebi pişirirken ocağın altı kısık olmamalı aksi halde krep hem geç pişer hem de sert olur. Tavaya döktüğünüz hamur katılaştıktan sonra bir spatula yardımı ile krebin diğer tarafını çevirebilirsiniz.

Krebi anlattığımız şekilde pişirdikten sonra içine peynir, reçel ya da bal koyarak istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Krebi tatlı olarak tüketmek isterseniz hamuru hazırlarken tuz kullanmayabilirsiniz. Krep yaparken sütü ve suyu yarı yarıya kullanabilirsiniz. Süt alerjiniz varsa krebi sadece su ile de yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde krep yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak sevdikleriniz için evde lezzetli krepler pişirebilirsiniz. Kolay hamur işi tarifleri denemekten hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız hazır yufkadan sigara böreği nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial