Krep Kaç Dakikada Pişer?

Krep Kaç Dakikada Pişer
Sosyal medyada paylaş

Krep; un, süt ve yumurta gibi malzemeler ile yapılan bir hamur işi çeşididir. Cızlama ya da akıtma olarak da bilinen bu hamur işi kısa sürede hazırlandığı için kahvaltılarda sıkça tercih edilir. Üzerine bal ya da çeşitli soslar dökülerek ya da arasına damak tadına uygun krema koyularak enfes bir tatlıya da dönüşebilir. Evde sevdikleriniz için ilk defa bu hamur işini yapacaksanız pişme süresine ve bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, krep kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını ve dikkat etmeniz gereken detayları paylaşıyoruz.

Krep Kaç Dakikada Pişer?

Hamurun kıvamı ve pişirme aşaması yapacağınız krebin lezzeti açısından önemlidir. Tüm tariflerde olduğu gibi krep yaparken de listede bulunan malzemeleri eksiksiz ve tam ölçüsünde kullanmalısınız. Aksi halde yapacağınız hamur işi beklediğiniz gibi güzel ve lezzetli olmayabilir. Krep hamurunun kıvamı kek hamurundan biraz daha akışkan olmalıdır. Hamurun içinde un topakları kalmaması için malzemeleri pürüzsüz bir kıvama gelene kadar güzelce karıştırmanız gerekiyor. Hamuru anlattığımız şekilde hazırladıktan sonra krep pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Krep Yapmanın Yapmanın Püf Noktaları

Krep pişireceğiniz tavayı yağladıktan sonra içine hamuru hemen almak yerine yağ kızana kadar beklemelisiniz. Bu şekilde krep daha kısa sürede pişecektir. Tavadaki yağ kızdıktan sonra içine 1 kepçe krep hamuru koyun ve hamurun yayılması için tavayı hafifçe sallayın. Hamuru kısık ateşte katılaşana kadar pişirin ve sonrasında bir spatula yardımı ile diğer tarafını çevirin. Bu aşamada krebin pişme süresi hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Krebin pişme süresi hamurun kalınlığına göre farklılık göstermektedir. İnce bir hamur ile yaptığınız krep 1 ila 3 dakika arasında pişerken, kalın bir hamur ile yaptığınızda pişme süresi 3 ila 5 dakika arasında değişmektedir. Tavaya alacağınız hamur miktarı da pişme süresini etkileyecektir. İnce bir krep daha çabuk pişeceği için hamurdan 1 kepçe kadar almalısınız. İlk krep piştikten sonra tava iyice ısınacağı için sonraki krepler daha kısa sürede pişecektir.

Bu yazımızda sizlerle krep hamuru yapımı ve pişirme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Anlattığımız püf noktalarını uygulayarak siz de sevdikleriniz için lezzetli bir krep pişirebilirsiniz. Krep yapımının püf noktaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, krep nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial