Kozalaktan Arı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kozalaktan arı yapımı kolay bir kendin yap çalışması olduğu için hem çocuklar hem de yetişkinler rahatlıkla yapabilirler. Çam kozalağı çocuklar için oyuncak, biblo ve birçok dekoratif süs yapımında kullanılmaktadır. Ormanlık alanlardan toplayacağınız kozalaklarla evde çok güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Elinizdeki kozalakların sayısına göre yapabileceğiniz değişik uygulamalar bulunmaktadır. Dekorasyon ve kendin yap kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Kozalaktan arı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kozalaktan Arı Yapımı

Kozalağı boyamak ya da farklı şekillerde süslemek kolay olduğundan dekoratif süs yapımı için ideal bir malzemedir. Kozalaklarla yapılan çalışmalar okul öncesi etkinliklerde de sıkça yer almaktadır. Biz de bugün kozalaktan biblo yapmak isteyenler için ilham verici bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz. Küçük bir kozalaktan yapacağınız sevimli arıyı çocuğunuzun odasında dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Elinizde birkaç tane çam kozalağı varsa bunlardan yapacağınız arılarla güzel bir sarkaç süs tasarlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane çam kozalağı
  • Sarı ve siyah boya
  • Fırça
  • Küçük top şeklinde bir obje
  • Oyuncak göz
  • Yapıştırıcı

Kozalaktan Arı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında guaj, akrilik ya da ahşap boyası kullanabilirsiniz. Güzel bir tasarım olması için hafif açılmış çam kozalaklarını tercihe etmelisiniz. Malzemeler hazır ise kozalaktan arı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak çam kozalağını sarı renge boyamanız gerekiyor. Bunu fırça ile boyamak biraz zor olabilir. Bunun yerine bir kaba biraz sarı boya alın ve bunu su ile açtıktan sonra kozalağı içine batırarak her yerinin boyanmasını sağlayın. Bir gazete kağıdının üzerine koyarak bir süre boyanın kuruması için bekletin.
  • Siz de bu arada yuvarlak objeyi siyah ve sarı renklerde boyayarak arının başını yapabilirsiniz.
  • Sürdüğünüz boyalar kuruduktan sonra oyuncak gözleri yerlerine takın.
  • Son olarak kozalağı ters olarak tutarak arının başını yapıştırarak uygulamayı tamamlayın.

Bu kolay uygulama sayesinde evde kısa sürede sevimli biz arı yapabilirsiniz. Eğer başı yapmak için yuvarlak bir obje bulamazsanız sarı ya da siyah renkte bir keçe topu veya ponponda bu konuda işinizi görebilir. Evde çam kozalağından arı yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz. Bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız kozalaktan uğur böceği yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kozalaktan Arı Yapımı
Kozalaktan Arı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial