Konserve Kutusundan Dekoratif Ürün Yapımı

Konserve Kutusundan Dekoratif Ürün Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Konserve kutusundan dekoratif ürün yapımı çok kolay bir geri dönüşüm çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Tükettiğimiz gıdaların cam, teneke ya da plastik kapları birçok geri dönüşüm projesinde kullanılmaktadır. Bu konudaki çalışmalardan örnekleri sizlerle sıkça paylaşıyoruz. Konserve, salça ve garnitür gibi gıdaların konserve kutuları da tenekeden olduğu için bunlardan çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Konserve kutusundan yapılan dekoratif ürün denince aklımıza ilk olarak mumluk ve kalemlik gibi ürünler gelse de bunlar gibi daha pek çok ürün yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız çok kolay tekniği uygulayarak vazo, kalemlik ya da mumluk olarak kullanabileceğiniz harika bir dekoratif ürün yapabilirsiniz. Evde kolay bir kendin yap çalışması denemek isterseniz konserve kutusundan dekoratif ürün yapmak için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane konserve kutusu
  • Farklı renklerde desenli bantlar
  • Makas

Dekoratif ürün yapmak için gerekli olan desenli bantları kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Konserve Kutusu ile Nasıl Dekoratif Ürün Yapılır?

Teneke kutuları dekoratif ürüne dönüştürmek için yapılan farklı uygulamalar vardır. Bunlardan bazılarında konserve kutuları boyanmakta bazılarında da üzerleri keçe ya da başka malzemelerle kaplanmaktadır. Bugün sizlere bahsedeceğimiz uygulamada ise bu boyama ve kaplama işlemi için desenli bant kullanılıyor. Boya yapmakla uğraşmadan kısa sürede konserve kutusunun görünümünü güzelleştirmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Uygulamaya başlamadan önce konserve kutusunun üzerinde kağıt ya da yapışkanlı naylon varsa bunları dikkatli bir şekilde çıkarın. Sonrasında teneke kutunun içini ve dışını güzelce yıkayın ve kurulayın.

  • Desenli banttan konserve kutusunun etrafını saracak büyüklükte bir parçayı makas ile kesin ve bunu dikkatli bir şekilde kutunun üzerine yapıştırın.
  • Bu şekilde teneke kutunun üzeri tamamen kaplanana kadar uygulamaya devam edin.
  • Güzel bir tasarım oluşturmak için her sırada farklı bir desenli bant kullanmalısınız.
  • Tüm bu aşamalardan sonra yapmış olduğunuz dekoratif ürünü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Desenli bant ile dekoratif ürün yaptıktan sonra isterseniz üzerine çivi ile delikler açarak bunu mumluk olarak kullanabilirsiniz. Üzerleri desenli olan bu kutular kalemlik ya da vazo olarak kullanılabilir. Böyle güzel desenleri olan teneke kutuları mutfağınızda da kullanmanız mümkün. Siz de evde bu kolay çalışmayı yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Konserve Kutusundan Dekoratif Ürün Yapımı
Konserve Kutusundan Dekoratif Ürün Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial