Kolay Uğurböceği Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kolay uğurböceği yapımı evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bir kendin yap çalışmasıdır. Uğurböceği, kelebek, kalp ve çiçek figürleri kendin yap çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu figürleri yapmak için keçe, eva, fon kartonu gibi malzemelerin yanı sıra metal ve plastik malzemeler de kullanılabilir. Bu yazımızda size bahsedeceğimiz kolay uğurböceği yapımında da plastik ya da metal şişe kapakları kullanılmaktadır. Evde bu kapaklardan varsa bunları atmak yerine çok güzel bir çalışma yapabilirsiniz. Uğurböceği yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapım aşaması hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay Uğurböceği Yapımı

Uğurböceği minik görünümü ve siyah benekli kanatları ile sevimli bir canlı olduğu için dekoratif süs yapımında sıkça kullanılan bir figürdür. Okul öncesi etkinliklerde de uğurböceği yapımına sıkça rastlıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa onunla birlikte bu çalışmayı yaparak evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu önerimiz hoşunuza gittiyse aşağıdaki malzemeleri temin ettikten sonra dekoratif uğurböceği yapımına geçebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane metal ya da plastik şişe kapağı
  • Kırmızı, siyah ve beyaz renkte akrilik boya
  • İnce uçlu fırça

İsterseniz uğurböceğini kırmızı yerine farklı bir renkte de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Uğurböceği Nasıl Yapılır?

Kolay bir şekilde uğurböceği yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak yeterlidir.

  • İlk olarak kapağın üzerini ve yanlarını akrilik boya ile kırmızıya boyayın. Kapağı kuruması için bir gazete kağıdının üzerine koyun.
  • Akrilik boya çabuk kuruma özelliğine sahip olduğu için boya kısa sürede kuruyacaktır.
  • Sonraki aşamada ince uçlu bir fırça ile kapağın ortasına siyah boya ile bir çizgi yapın.
  • Kapağın ön ve arka tarafını da uğurböceğinin baş ve kuyruğu olacak şekilde siyah renge boyayın.
  • Siyah boya ile minik benekler yapın ve beyaz boya ile gözleri yaparak uygulamayı tamamlayın.

Bu pratik uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz sayıda uğurböceği yapmanız mümkün. Kolay uğurböceği yapımı için her türlü metal ve plastik kapak kullanılabilir. İsterseniz kapağı simli boya ile boyayarak daha şık bir uğurböceği de yapabilirsiniz. Farklı renklerde uğurböcekleri yaparak bunları çocuk odasının dekorunda kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak siz de aşağıdaki gibi sevimli uğurböcekleri yapabilirsiniz. Evde bu tarz eğlenceli çalışmalar yapmak ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, gazoz kapağı ile uğurböceği yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kolay Uğurböceği Yapımı
Kolay Uğurböceği Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial