Kolay Şemsiye Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kolay şemsiye yapımı başlığı altında küçük çocukların rahatlıkla yapabileceği örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Okul öncesi etkinliklerde çocuklar için eğitici ve öğretici el işi çalışmaları ağırlıktadır. Bu tür çalışmalar sayesinde çocuklar renkleri, sayıları, mevsimleri ve daha pek çok şeyi kolaylıkla öğrenebilirler. Bunların yanı sıra kolay el işi çalışmaları ile çocukların el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişimine de katkıda bulunmak mümkündür. Bu yazımızda size bahsedeceğimiz kolay şemsiye yapımı hakkındaki örnekler de bu tür çalışmalardandır. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte güzel bir karton şemsiye yapabilirsiniz.

Kolay Şemsiye Yapımı

Kolay şemsiye yapımı için en ideal malzemelerden birisi de kartondur. Karton dayanıklı bir malzeme olmasının yanı sıra kesmek ve şekil vermek de oldukça kolaydır. Evde kartondan şemsiye yapmak isterseniz bunun için kağıt tabak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde çalışmayı yapmak daha kolay olacaktır. Beraber yapacağınız karton şemsiyeyi çocuğunuzun odasında dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Kolay şemsiye yapımı için gerekli malzemeler yapılacak uygulamaya göre farklılık gösterebilir. Kağıt tabak ile şemsiye yapmak isterseniz; 1 tane kağıt tabak, makas, yapıştırıcı ve kahverengi el işi kağıdı gerekmektedir. Yağmur damlalarını yapmak için de biraz ip ve mavi renkte el işi kağıdına ihtiyaç vardır. Şemsiyeyi karton ile yapmak isterseniz; renkli fon kartonu, makas, yapıştırıcı, 1 tane dondurma çubuğu, biraz ip ve mavi el işi kağıdı gerekmektedir. Fon kartonundan şemsiye yapmak isteyenler aşağıdaki şemsiye kalıbını kullanabilirler.

Şemsiye Kalıbı
Şemsiye Kalıbı

Şemsiyeyi yaptıktan sonra bunu süslemek için renkli keçeli kalemler ya da guaj boya kullanabilirsiniz. Evde başka çalışmalardan kalan keçe ya da eva gibi malzemeler varsa bunları da kolay şemsiye yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Kartondan Nasıl Şemsiye Yapılır?

Bir kağıt tabağı makas ile ortadan ikiye kesin. Bu parçalardan birisini tekrar tam ortadan kesin. Yarım kağıt tabağa diğer iki parçayı ek yerlerinden yapıştırın. İsterseniz bunun yerine tabağı ortadan ikiye kesin. Bu yarım parçalardan birisinin ortasına makas ile kesik yapın ve diğer parçayı bu kesiğe geçirin. Şemsiye yapımında beyaz kağıt tabak kullanıyorsanız uygulama öncesinde isterseniz bunu boyayarak renklendirebilirsiniz. Şemsiyeye kartondan bir sap yapıp bunu da alt tarafa yapıştırın. Mavi el işi kağıdı ya da fon kartonu ile yapacağınız yağmur damlalarını da bir ipe geçirerek şemsiyeye tutturun.

Kolay Şemsiye Yapımı
Kolay Şemsiye Yapımı

Kağıt tabak yerine istediğiniz renkte bir fon kartonu kullanarak da kolaylıkla şemsiye yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kartona istediğiniz büyüklükte bir şemsiye çizin. Bunu makas ile kestikten sonra ahşap bir çubuğa yapıştırarak şemsiyeyi yapın. Sonrasında mavi yağmur damlalarını da ip yardımı ile şemsiyeye takın. Hepsi bu kadar.

Kolay Şemsiye Yapımı-1
Kolay Şemsiye Yapımı-1

Kağıt tabaktan şemsiye için bunun yarısını makas ile kesin. Şemsiyeyi süslemek isterseniz keçeli kalem ya da guaj boya ile istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Şemsiyeyi bu şekilde yaptıktan sonra kahverengi fon kartonu ya da el işi kağıdı ile de şemsiyeye sap yapın. Bu iki parçayı birbirine yapıştırarak tutturduktan sonra el işi kağıdından yağmur damlaları yaparak bunları iplere yapıştırın. Bu ip şeritlerini de karton şemsiyeye arkadan görünmeyecek şekilde yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kağıt tabaktan şemsiye yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kolay Şemsiye Yapımı-2
Kolay Şemsiye Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial