Kolay Oyuncak Masa ve Tabure Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Evde değerlendirmek için beklettiğiniz böyle şişeler varsa bunları çocuğunuza oyuncak yapmak için kullanabilirsiniz. Size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak sadece pet şişe ve damacana kapağı kullanarak kısa sürede sevimli bir masa tabure takımı yapabilirsiniz. Bu minyatür eşyaları çocuğunuzun oyuncak evine de çok yakışacaktır. Önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik kapaklarla kolay oyuncak masa ve tabure yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kolay Oyuncak Masa ve Tabure Yapımı

Evde minyatür eşya yapmak için çoğunlukla karton, plastik ve ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Bizim sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada da pet şişe ve damacana kapağı gibi plastik malzemeler kullanılmış. Damacana kapağını pet şişenin ağız kısmından kestiğiniz parçaya yapıştırarak kolaylıkla minyatür masa yapabilirsiniz. Minyatür tabureler için ise pet şişenin ağız kısmını size anlatacağımız şekilde kesmeniz yeterlidir. Evde kolay minyatür eşya yapmak isterseniz bu uygulama tam size göre.

Gerekli Malzemeler

 • 5 tane pet şişe
 • 1 tane damacana kapağı
 • Falçata
 • Makas
 • Silikon tabancası

Süsleme yapmak için akrilik boya ya da oje kullanabilirsiniz.

Oyuncak Masa ve Tabure Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak sevimli bir minyatür masa sandalye takımı yapabilirsiniz.

 • İlk olarak tabureleri yapmak için falçata ve makas yardımı ile pet şişelerin ağız kısmını iyice dipten kesin. Kapaklar taburenin oturak kısmını oluşturacağı için pet şişeler kapaklı olmalıdır.
 • Bu şekilde tabureleri yaptıktan sonra kapakların üzerine kaplama yapabilir ya da boya ile renklendirebilirsiniz.
Oyuncak Masa ve Tabure Yapımı Resimli Anlatım
Oyuncak Masa ve Tabure Yapımı Resimli Anlatım
 • Masayı yapmak için önce damacana kapağının kenarındaki fazlalık parçayı makas ile kesin.
 • Pet şişenin ağız kısmını tabure yaparken olduğu gibi dipten değil biraz daha yüksek olarak kesin. ( Bu kısım masanın ayağı olacağı için biraz yüksek olmalı. )
 • Son olarak pet şişenin kestiğiniz kısmına silikon sürerek bunu damacana kapağına güzelce karıştırın.
 • İsterseniz damacana kapağının üzerine kaplama yaparak veya boyayarak daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra minyatür masa tabure yapımı tamamlanmış oluyor. Elinizde damacana kapağı yoksa masanın üzerini daire şeklinde keseceğiniz bir karton ile de yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda plastik kapaklarla minyatür masa ve sandalye yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Biraz daha farklı bir masa tabure takımı yapmak isterseniz, plastik kapaklarla minyatür masa ve tabure yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial