Kolay Örgü Çanta Yapımı

Kolay Örgü Çanta Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kolay örgü çanta yapımı birçok bayanın ilgisini çeken bir konudur. Son yıllarda birbirinden güzel örgü çanta modelleri her yaştan bayanın favorisi. Farklı ipler ve değişik teknikler kullanılarak yapılan örgü çantalar şıklıkları ile dikkat çekmektedir. El becerisine güvenen bayanlar dantel ipi, penye ip ve yün ile çok güzel çantalar örüyorlar. Bu modellerden bazılarını yapmak biraz zor. Biz bugün sizlere kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz. Motifler birleştirilerek yapılan bu çanta şık görünümü ile çok hoşunuza gidebilir. Kendinize ya da sevdiklerinize çanta örmek isterseniz konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • İplerin kalınlığına uygun bir tığ
  • Çantanın içine dikmek için astar
  • Çanta için uygun sap

Çanta için kullanacağınız sapı hobi malzemeleri ve ip satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kare Motiflerden Nasıl Örgü Çanta Yapılır?

Kare motiflerden örgü çanta yapmak için her türlü motif kullanılabilir. Önemli olan bu motiflerin hepsinin aynı büyüklükte olması. Tığ ile örgü örmeye yeni başlayanlara kare motif olarak hanım dilendi bey beğendi örneğini yapmalarını tavsiye ediyoruz. Eğer öreceğiniz çanta için motif bulmakta zorlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız tığ işi kare motif modelleri yazımıza göz atabilirsiniz. Çantanın zarif ve şık görünmesi için çok büyük motifler seçmemeye özen göstermelisiniz. Nasıl bir örnek uygulayacağınıza karar verdiyseniz örgü çanta yapımına geçebilirsiniz.

Kare motiflerden örgü çanta yaparken 12 tane ön taraf, 12 tane arka ve 10 tane de alt ve yanlar için kare motif gereklidir. Yani toplamda 34 tane kare motife ihtiyaç var. Yeterli sayıda motifi ördükten sonra bunları birbirine ekleyerek çantanın ana hatlarını yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ekleme yapmalısınız. Kare motiflerden 4 tanesini yan yana ekleyin. Daha sonra bunların altına yine 4 tane kare motif ekleyin. Bu şekilde 3 sıra yapın ve dördüncü sırada 4’lü motiflerin iki tarafına 3’er tane daha kare motif ekleyin. Sonrasında 3 sıra daha 4’lü motif grubu yapın.

Tüm motifleri bu şekilde birleştirdikten sonra ip ve tığ ile kenarları örerek birleştirip örgü çanta yapımını tamamlayabilirsiniz. Bunu yaparken birleştirmeyi tersten yaparak ek yerlerinin görünmemesini sağlayabilirsiniz. Daha şık bir görüntü oluşturmak için eklemeyi farklı renkte bir ip kullanarak dıştan da yapmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Çantayı yaptıktan sonra buna uygun bir sap takarak ve içine astar dikerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Görsel bütünlüğü sağlamak için isteyenler çantanın sapını da aynı şekilde kare motiflerle yapabilirler.

Örgü çanta yapımında kullanacağınız motiflerin hepsini aynı renk örebileceğiniz gibi isterseniz her motifi farklı bir renkte de yapabilirsiniz. Böyle şık bir çantayı her zaman severek kullanabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak için örgü çantayı siyah renkli kare motiflerle yaptıktan sonra üzerine inci boncuklar dikebilirsiniz. Rengarenk motifler kullanarak yapacağınız çantaya parlak pullar dikerek de şık bir tasarıma imza atabilirsiniz. İsterseniz beyaz ya da bej rengi dantel ipleri ile de bu tarz bir çanta yapabilirsiniz. Kendi el emeğinizle yapacağınız bu çanta zarif ve şık tasarımı ile özel gün ve gecelerde giydiğiniz kıyafetlerin şıklığını tamamlamaya da yardımcı olacaktır.

Siz de evde örgü çanta yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz. Çanta yapımında kullanacağınız kare motifler küçükse daha fazla sayıda örmeniz gerekebilir. Bizim verdiğimiz sayılar orta büyüklükte kare motife göredir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız tığ işi kare motifli çanta yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kolay Örgü Çanta Yapımı
Kolay Örgü Çanta Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial