Kolay Örgü Bere Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bere soğuk kış aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından birisidir. Şık görünümlü ve sıcak tutan bere kullanmaktan hoşlanıyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de örebilirsiniz. El örgüsü bere deyince aklınıza zor örgü modelleri gelmesin. Şiş ve tığ ile kolay yapılan ve şık görünümü ile dikkat çeken birçok bere modeli bulunmaktadır. Size bu konuda yardımcı olabilmek için yazımızda şiş ile örülen kolay örgü bere yapımı paylaşıyoruz. Kendiniz ya da çocuğunuz için güzel bir bere örmek isterseniz modelin detaylı anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kolay Örgü Bere Yapımı

Çocuklar ve yetişkinlerin severek kullanacağı birçok kolay örgü bere modeli bulunmaktadır. Evde zorlanmadan kısa sürede güzel bir bere örmek isterseniz şiş ile yapılan düz örgü bere modeli tercih edebilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız bere modeli tekli lastik ile başlayıp, düz örgü olarak devam ediyor. Farklı kalınlıkta şişler kullanılarak yapılan bu model ile dökümlü bir bere örebilirsiniz. Bu berenin yapımı için istediğiniz renkte yün ip, 4,5 ve 6 numara şiş gerekmektedir. Bereyi yaparken lastik kısmını 4,5 numara, düz örgü kısmını ise 6 numara şiş ile yaptığınızda lastikten sonra ilmek sayısını arttırmadan örgüye devam edebilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek modelde bere yapımı için iki farklı renkte ip kullanılmış. Sizde kendi zevkinize göre bereyi aynı ya da iki farklı renkte örebilirsiniz.

Şiş ile Kolay Örgü Bere Nasıl Yapılır?

İp ve şişler hazır ise güzel bir bere örmek için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • 4,5 numara şişe 90 ilmek atarak örgüye başlayın. Son ilmekten sonra düğüm atın.
 • 4 cm bir ters, bir düz lastik örün. ( tekli lastik )
 • Lastiği bu şekilde ördükten sonra 6 numara şişe geçin. İlmek sayısını arttırmadan düz örmeye başlayın.
 • Örgünün düz yüzünde tüm ilmekleri düz, ters yüzünde ise ters ilmek olarak örün.
 • Toplam 16 cm düz örgü örün ve 16 cm sonra kesmeye başlayın.
 • Örgünün ön yüzünde bir ilmeği tek, bir ilmeği ikili olarak alıp kesin.
 • Örgünün arka yüzünde tüm ilmekleri ters olarak örün.
Kolay Örgü Bere Yapımı Resimli Anlatım
Kolay Örgü Bere Yapımı Resimli Anlatım
 • Şişteki ilmek sayısı 10’un altına düşünce kesmeyi bırakın.
 • Bir tığ yardımı ile tüm ilmekleri birlikte alın.
 • Örgünün ters yüzünden ilmekleri karşılıklı olarak birleştirerek kapatma işlemini yapın. İsterseniz birleştirme işlemini tığ yerine iğne ile de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
 • Son olarak ipin ucunu düğümleyin ve fazlalık ipleri kesin.

Tüm bu aşamalardan sonra kolay örgü bere yapımı tamamlanmış oluyor. Bu şık bereyi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı bere modelini az sayıda ilmek ile çocuklar için de yapabilirsiniz. Bu güzel örgü modelinin yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız kolay bere yapımı videolu anlatıma göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. Şiş ile tepesi açık şık bir bere örmek isterseniz, at kuyruğu bere yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial