Kolay Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi etkinliklerde marakas yapımı sıkça yer almaktadır. Pet şişe, plastik kaşık, kola kutusu, karton rulo gibi pek çok malzeme kullanılarak marakas yapılmaktadır. Bu konuda size fikir vermek için yazımızda tuvalet kağıdı rulosu ile kolay marakas yapımı paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa size anlatacağımız yöntemi uygulayarak onun için sevimli bir marakas yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz marakas yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay Marakas Yapımı

Evde marakas yapmak için ekstra malzeme almak istemiyorsanız bunun için tuvalet kağıdı rulosu kullanabilirsiniz. Bu karton rulo şekil olarak marakas yapımına uygun olduğu için işiniz epey kolaylaşacaktır. Karton rulonun içine ses çıkarması için bir miktar bakliyat koyup, açık olan kenarları kapatarak kısa sürede güzel bir marakas yapabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki tuvalet kağıdı rulosunu değerlendirirken çocuğunuz için müzik aleti yapabilirsiniz. Marakası aşağıda anlatacağımız şekilde yaptıktan sonra süslemek için üzerine ağız ve göz yapabilir veya renkli kalemler ile küçük desenler çizebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
  • Bant
  • Makas
  • Bir miktar pirinç ya da mercimek
  • Ağız ve göz çizmek için kalem

Evde Marakas Nasıl Yapılır?

  • Tuvalet kağıdı rulosunun açık olan uçlarını bileştirerek burayı bant ile açıklık kalmayacak şekilde kapatın.
  • Daha sonra açık olan yerden biraz pirinç ya da mercimek boşaltın ve bu kısmı da diğer taraf gibi bant ile güzelce kapatın.
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Marakas Yapımı Resimli Anlatım
  • Bunu yaparken rulonun bir tarafını yatay öbür tarafını dikey olarak katlayıp bantlarsanız ortaya daha hoş bir tasarım çıkacaktır.
  • Son olarak kalem ile ağız ve göz çizerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra tuvalet kağıdı rulosu ile marakas yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz tuvalet kağıdı rulosunun açık olan kenarlarını zımba yardımı ile kapatarak buralara desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Marakasın daha şık görünmesini isterseniz uygulamayı yapmaya başlamadan önce bunu istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Evde bu kolay müzik aletini yapmak isteyenler için aşağıda kolay marakas yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Farklı bir malzeme ile marakas yapmak isterseniz, plastik kaşıklarla oyuncak marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial