Kolay Dekoratif Kavanoz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kolay dekoratif kavanoz yapımı keyifli bir hobi çalışması yapmak isteyenlerin çok hoşuna gidebilir. Çoğumuzun mutfağında atılmayı bekleyen boş kavanozlar bulunmaktadır. Bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. Cam kavanozlardan çok güzel mumluk, baharatlık, kar küresi gibi dekoratif ürünler yapılmaktadır. Bu tür çalışmalarda cam kavanozların üzeri boyanarak, kumaş ya da başka malzemelerle kaplanarak farklı süslemeler yapılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz çalışmada ise boya veya kumaş kullanılmadan değişik bir süsleme yöntemi kullanılmakta. En kolay süsleme yöntemini uygulayarak evde dekoratif kavanoz yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz boyutta cam kavanoz
  • Desenli bant
  • Makas

Kırtasiyelerde istediğiniz renk ve desende bantlar bulabilirsiniz.

Nasıl Dekoratif Kavanoz Yapılır?

dekoratif kavanoz yapmak için ilk olarak cam kavanozun üzerinde yapışkanlı kağıt varsa bunu çıkarın. Bunun için kavanozu ılık detarjanlı suda bekletin ve sonrasında hafifçe ovalayın. Bu şekilde kavanozdaki yapışkanlı kağıdı kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Cam kavanozu temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • Zarif ve şık bir süsleme yapmak isterseniz desenli banttan makas yardımı ile küçük üçgen parçalar kesin. Bunları kavanozun ağız kısmına yapıştırarak süslemeyi tamamlayın.
  • İsterseniz uzun şeritler halinde keseceğiniz desenli bandı cam kavanoza yatay ya da dikey olarak belirli aralıklarla yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde de ortaya çok güzel bir tasarım çıkacaktır.
  • Cam kavanozun her yerini desenli bant ile şeritler halinde kaplayabilir ya da sadece bazı kısımlarına süslemeler yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde her türlü cam kavanozu kısa sürede süsleyebilirsiniz. Kavanozları süslemek için tek renk desenli bant kullanabileceğiniz gibi birkaç farklı bant kullanarak da uygulamayı yapabilirsiniz. Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak camdan çok güzel bir baharatlık takımı yapabilirsiniz. Bu yöntemi dekoratif mumluk yapmak için de uygulayabilirsiniz. Aynı yöntemi her türlü cam nesneyi süslemek için kullanabilirsiniz. Siz de evde kavanoz süslemek isterseniz aşağıda paylaştığımız görselden ilham alabilirsiniz. Bu tür kolay çalışmalar ilginizi çekiyorsa benzer bir uygulama olan, desenli bant ile dekoratif vazo yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kolay Dekoratif Kavanoz Yapımı
Kolay Dekoratif Kavanoz Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial