Kolay Çiçekli Kolye Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün evde takı yapmayı sevenlerin hoşuna gidecek kolay bir çalışma paylaşıyoruz. Çiçekli kolye modelleri zarif ve şık görünümleri nedeni ile sıkça tercih edilmektedir. Biz de isteyen herkes evde kolye yapabilsin diye yazımızda boncuk ile kolay çiçekli kolye yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Size bahsedeceğimiz kolay yöntem sayesinde ilk denemenizde bile harika bir takı yapabilirsiniz. Çiçekli kolye yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay Çiçekli Kolye Yapımı

Evde boncuk ile çiçekli kolye yapmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. İlk kez kolye yapacaksanız 5 boncuk ile yapılan kolay çiçek modelini deneyebilirsiniz. Bunun için orta büyüklükte istediğiniz boncuk çeşidini kullanabilirsiniz. İsterseniz doğal taşlar ile kendiniz ya da sevdikleriniz için şans kolyesi yapabilirsiniz. Boncuklu bilekliğiniz varsa ona uygun renkte boncuklarla çiçekli kolye yaparak bunları takım olarak kullanabilirsiniz. Kolye yapımında kullanılacak olan ip, boncuk ve kapama klipsini hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Çiçekli Kolye
Çiçekli Kolye

Gerekli Malzemeler

  • 5 adet 8 mm mor renk doğal kuvars boncuk
  • 60 cm uzunluğunda 0,8 mm paraşüt ipi
  • 1 adet kapama klipsi

Boncuktan Çiçekli Kolye Nasıl Yapılır?

Boncuk ve diğer malzemeler hazır ise çiçekli kolye yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kolye yapımı için paraşüt ipi kullanılmış. Siz isterseniz başka ip çeşidi de kullanabilirsiniz. Boncukların ağırlığını taşıyabilecek yapıda bir ip olması yeterlidir.

  • Kolye yapımı için ilk olarak 60 cm ip kesin. Eğer kolyeyi daha kısa isterseniz ya da küçük kız çocukları için hazırlayacaksanız ipi daha kısa kesebilirsiniz.
  • İpi kestikten sonra 5 adet boncuğu geçirin.
  • Boncukları ipin tam orta kısmında yan yana gelecek şekilde masa üzerine koyun.
  • Daha sonra iplerin uç kısımlarını eşitleyin. Aşağıda bir onun üzerinde iki ve onların üzerinde yine iki adet boncuk olacak şekilde boncukları düzeltin. Şekillerinin bozulmaması için iyice sıkın. İki ipi birlikte klasik düğüm ile düğümleyin. Ve boncukların üzerine doğru sıkarak sabitleyin.
  • Kolyenin kapama kısmı için hazır kapama aparatlarından kullanabilirsiniz. Bunun için kapama aparatının içinden ipin bir ucunu geçirip düğüm atın. Düğümün ucunda kalan fazla ipi kesip yakın.
  • Kapama kısmını parmak uçlarınız ile bastırarak kapatın. Bu şekilde attığınız düğüm hem daha sıkı olacak hem de kapandığı için daha estetik bir görüntü oluşacak.
  • Aynı işlemi diğer kapama kısmı için de yapın.

Evinizde kapama aparatı yok ise asansör kapama ile de kolyenizi kapatabilirsiniz. Bunun için aynı bilekliklerde olduğu gibi 25 cm uzunluğunda bir ip kesin. Kolyenin iki ucunu birbirine ters gelecek şekilde paralel yerleştirin. İpi bu iplerin altından geçirin. 6-7 adet kare düğüm atarak kapama kısmını bitirin. İplerin uçlarına birer adet küçük boncuk takıp düğüm atarak bitirin. Asansör kapama ile kolyenizi kapatmak istemezseniz iplerinizin uç kısımlarına sadece birer adet küçük boncuk takın ve düğümleyin. Fazla kısımları kesip yakın. Takmak istediğinizde klasik düğüm ile kolyenizi düğümleyebilirsiniz. Evde boncuktan çiçekli kolye yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kolay gelsin. Evde farklı bir kolye modeli yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız eva ile yaprak kolye yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: Yaseminin Hobi Atölyesi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial