Kola Kutusundan Fener Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle kola kutusundan fener yapımı başlığı altında evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Meyve suyu ve asitli içeceklerin teneke kutuları farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Biz bugün sizlerle teneke kutu ile dekoratif fener yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Bu kolay uygulamayı denemek isterseniz kola kutusu ile fener yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener Yapımı

Evde kolay bir şekilde dekoratif fener yapmak isterseniz bunun için kola kutusu kullanabilirsiniz. Kutunun üzerine sivri bir nesne ile açacağınız deliklerle kısa sürede güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Bu şekilde teneke kutunun içine mum koyduğunuzda bu deliklerden yayılan ışıklar hoş bir görüntü oluşturacaktır. Teneke kutu çok sert değilse delik açmak için yorgan iğnesi kullanabilirsiniz. Sert bir yapıda ise şiş ya da çivi ile delik açabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener
Kola Kutusundan Fener

Teneke kutu ile fener yapmak için bunun üzerine bir kalem yardımı ile yıldız ya da kalp gibi şekiller çizerek daha sonra çizgilerin üzerine yorgan iğnesini batırıp çıkararak delikleri yapabilirsiniz. Çizim yapmakla uğraşmak istemezseniz sizlerle paylaştığımız örnek çalışmadaki gibi delikleri teneke kutunun üzerindeki yazılara yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kola kutusu
  • Teneke kutuya delik açmak için sivri bir nesne
  • Makas

Uygulamanın yapımında her türlü teneke kutu kullanılabilir.

Kola Kutusundan Fener Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeleri temin ettiyseniz dekoratif fener yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Teneke kutunun içini yıkayarak temizledikten sonra bunu sert ve düz bir zemine yerleştirin.
  • Teneke kutuyu yerleştirdikten sonra çizgilere ya da kutunun üzerindeki yazılara yorgan iğnesini batırın.
  • Deliklerin arasında biraz boşluk bırakarak yazıların tamamının üzerinden geçin.
  • Daha sonra kutunun arkasını çevirerek buraya makas ile mum sığacak büyüklükte bir delik açın.

Tüm bu aşamalardan sonra kola kutusundan fener yapımı tamamlanmış oluyor. Fenerin içine tealight mum koyarak feneri kullanmaya başlayabilirsiniz. Feneri boyamak isterseniz bunun için akrilik boya veya sprey boya kullanabilirsiniz. İsterseniz fenerin üst tarafına tel dolayarak sap da yapabilirsiniz. Evde bu geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kola kutusundan fener yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Konserve kavanozu ile güzel bir fener yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız teneke kutudan fener yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusundan Fener Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial