Kola Kutusundan Fener Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bahçe ve balkonlarda aydınlatma aracı olarak kullanılan fener iç mekanların dekorunda da kullanılmaktadır. Sizin de böyle bir dekoratif süse ihtiyacınız varsa boş teneke kutuları kullanabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, kola kutusundan fener nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Evde kolay geri dönüşüm çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener Nasıl Yapılır?

Evde dekoratif fener yapmak için cam kavanoz ve teneke kutular kullanılmaktadır. Kavanozları boyayarak ya da üzerlerine uygun malzemeler ile kaplama yaparak evde güzel bir fener yapabilirsiniz. Boş teneke kutu varsa bunu da fener yapmak için kullanabilirsiniz. Salça ya da konservelerin teneke kutularının üzerine çivi ya da buna benzer sivri nesneler ile yıldız, çiçek ya da başka desenler yaparak şık bir fener tasarlayabilirsiniz. Kola ya da meyve sularının teneke kutuları daha ince bir yapıda olduğu için bunlara iğne ile bile delik açılabilir. Elinizde bu tür teneke kutular varsa uygulamayı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener
Kola Kutusundan Fener

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kola kutusu
  • Teneke kutuya delik açmak için ucu sivri bir nesne
  • Makas
  • Tealight mum

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada delik açmak için yorgan iğnesi kullanılmıştır. Siz de bu tür nesneleri kullanarak uygulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kola Kutusundan Fener Yapımı

Kola kutusundan fener yapmak için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Kutunun üzerine kalem ile istediğiniz herhangi bir deseni çizip sonra çizgilerin üzerinden delik açarak kısa sürede güzel bir fener yapabilirsiniz. Daha farklı bir tasarım oluşturmak isterseniz size bahsedeceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz.

Kola kutusundaki yazıların üzerine aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi delikler açın. Bu delikleri açmak için iğne kullanabilirsiniz. Kola kutusundaki yazının üzerine delikleri açtıktan sonra dekoratif fener kullanıma hazırdır.

Kola Kutusundan Fener Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusundan Fener Yapımı Resimli Anlatım

Teneke kutu ile bu şekilde fener yaptıktan sonra bunun arka tarafını çevirin. Bir makas yardımı ile mumun sığabileceği boyutta bir kesik yapın. Tealight mumu bu açık yerden fenerin içine koyup, mumu yakarak feneri kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kola kutusundan fener yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Kola kutusunu farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız kola kutusundan kurabiye kalıbı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial