Kola Kutusu ve Pet Şişe ile Marakas Yapımı

Kola Kutusu ve Pet Şişe ile Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Kola kutusu ve pet şişe ile marakas yapımı başlığı altında sizlerle okul öncesi çocukların marakas yapabileceği örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Bir müzik aleti olan marakas görünümü ve çıkardığı ses nedeni ile çocukların sevdiği bir müzik aleti olduğu için okul öncesi etkinliklerde marakas yapımı da sıkça yer almaktadır. Biz de bu yazımızda sizlerle pet şişe ve kola kutusu kullanarak marakas yapabileceğiniz kolay kendin yap çalışmaları paylaşıyoruz.

Kola Kutusu ve Pet Şişe ile Marakas Yapımı

Evde kolay marakas yapmak için pet şişe, kola kutusu, tuvalet kağıdı rulosu ve plastik kaşık gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür malzemelerin içine ses çıkarmasını sağlayacak küçük bakliyat, boncuk, düğme ya da minik taşlar koyularak kolay bir şekilde marakas yapılmaktadır. Evde yapılan marakas boyanarak ya da kaplama malzemesi kullanılarak daha güzel bir hale getirilmektedir. Evinizde atılmayı bekleyen küçük pet şişe ya da kola kutusu varsa bununla marakas yapmayı deneyebilirsiniz.

Pet Şişe ile Marakas Yapımı

Evde pet şişe ile marakas yapımı için küçük bir pet şişe, bunu kaplamak için poşet ya da desenli kağıt, makas, lastik ve pet şişenin içine koymak için pirinç, küçük boncuk ya da düğme gerekmektedir. Malzemeleri temin ettikten sonra ilk olarak poşetin ait ve üst tarafını makas ile keserek düz bir parça haline getirin.

Pet Şişe ile Marakas Yapımı
Pet Şişe ile Marakas Yapımı

Pet şişenin içine boncukları koyun ve şişenin kapağını kapatın. Sonrasında poşetten hazırladınız düz parçaya bu pet şişeyi güzelce sarın. Yan taraftaki açık yeri lastik ya da bir ip ile bağlayın. Tüm bu aşamaların ardından pet şişe ile marakas yapımı tamamdır. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ve poşet ile marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kola Kutusu ile Marakas Yapımı

Evde kola kutusu ile marakas yapımı için; 1 tane teneke kutu, poşet ya da buna benzer bir kaplama malzemesi, bant, makas, ince bir kurdele ya da ip, kola kutusunun içine koymak için pirinç, küçük düğme ya da boncuk gerekmektedir.

Kola Kutusu ile Marakas Yapımı-1
Kola Kutusu ile Marakas Yapımı-1

Kola kutusunun içine düğme, boncuk ya da buna benzer ses çıkaracak malzeme koyduktan sonra teneke kutunun ağız kısmını bant yardımı ile kapatın. Poşeti makas ile keserek düz bir parça haline getirin. İçini doldurup ağız kısmını bant ile kapattığınız teneke kutuyu bu poşete sarın. Kenarlardaki açık yerleri ince bir kurdele ya da ip ile bağlayarak kapatın. Uygulama  hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız kola kutusu ile marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde kolay marakas yapımı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz 2 tane kolay çalışma paylaştık. Siz de evdeki boş teneke kutu ve küçük pet şişeleri kullanarak çocuğunuzla birlikte sevimli marakaslar yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial