Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle plastik kapakları değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Evde değerlendirmek istediğiniz kapaklar varsa size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak güze bir bardak altlığı yapabilirsiniz.  Tek ihtiyacınız olan şey aynı boyutta plastik kapaklar ve ütü. Bu malzemeleri kullanarak istediğiniz şekil ve boyutta bardak altlığı yapmanız mümkün. Önerimizi değerlendirmek isterseniz kola kapakları ile bardak altlığı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bardak Altlığı Yapımı

Evde bardak altlığı yapmak için genelde kumaş ve keçe gibi malzemeler kullanılsa da elinizde bulunan ahşap ya da plastik malzemelerle de bardak altlığı yapabilirsiniz. Elinizde dondurma çubuğu varsa bunları değerlendirmek için dondurma çubukları ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra plastik kapaklarla da güzel bardak altlıkları yapılabilir. Bunun için tek yapmanız gereken kapakları çiçek şeklinde sıralamak ve üzerine ütü ile bastırmak. Bu şekilde ütünün ısısı ile eriyen kapaklar birbirine yapışacaktır.

Gerekli Malzemeler

 • 7 tane aynı plastik şişe kapağı
 • Pişirme kağıdı
 • Ütü

Çiçek şeklinin daha belirgin olması için kapaklardan bir tanesi farklı renkte olabilir. Bunların dışında yaptığınız bardak altlığını düzleştirmek için içi su dolu bir kaseye de ihtiyaç vardır.

Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kullanacağınız plastik şişe kapaklarının hepsi aynı boyutta olmalıdır. Kola kapakları ve diğer malzemeler hazır ise bardak altlığını yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Bunun üzerine plastik şişe kapaklarından farklı olanı yerleştirin.
 • Ortadaki kapağın etrafına diğer 6 kapağı çiçek oluşturacak şekilde yerleştirin.
 • Anlattığımız gibi şekli oluşturduktan sonra pişirme kağıdı ile üzerini örtün.
 • Sonraki aşamada üzerine pişirme kağıdı örttüğünüz kapaklara ütüyü basın.
 • Bu şekilde ütünün sıcaklığı ile kapaklar eriyip düzleşecek ve birbirine yapışacaktır.
Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
 • Plastik kapaklar eriyip düz bir çiçek haline geldiğinde arkasını çevirerek ütüyü bu şekilde de basarak arkasını da düzleştirin.
 • Ütülemeyi bitirdikten sonra bir süre kapakların soğuması için bekleyin ve pişirme kağıdını kaldırın.
 • Plastik kapakların üzerindeki pişirme kağıdını kaldırdığınızda ortaya çiçek şeklinde bir bardak altlığı çıktığını görebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra çiçek bardak altlığı yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu daha düz bir hale getirmek için bir kasenin içine su koyun ve bu kaseyi bardak altığının üzerine bir süre bastırmanız yeterlidir. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada bardak altlığı boyanmadan orjinal hali ile kullanılmıştır. Siz isterseniz akrilik ya da sprey boya ile renklendirebilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kola kapakları ile bardak altlığı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Aynı yöntem ile farklı bir tasarım yapmak isterseniz, plastik kapaklarla kare bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial