Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle hem çocukların hem de büyüklerin severek yapacağı bir çalışma paylaşıyoruz. Sulu boya ve diğer boyalar ile yapılan baskı çalışmaları güzel görünümü ile dikkat çekmektedir. Patates, kuru soğan ve limon gibi yiyeceklerle yapılan baskıların yanı sıra ip, düğme, sünger gibi malzemeler kullanılarak da baskı tekniği uygulanmaktadır. Yaprak ve çeşitli çiçekler kullanılarak yapılan baskı çalışmaları da oldukça ilgi çekicidir. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda keçeli kalem ile yaprak baskısı yapımı paylaşıyoruz. Uygulama hakkındaki detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı

Yaprak baskısı yapımında genelde sulu boya, akrilik boya ve guaj boya kullanılmaktadır. Farklı bir çalışma yapmak isterseniz keçeli kalem kullanabilirsiniz. Bu tarz bir çalışma yapmak için her boy ve şekilde yaprak kullanılabilir. Büyük bir yaprak ile keçeli kalem baskısı yapabileceğiniz gibi farklı boyutlardaki küçük yapraklarla da baskı yapabilirsiniz. Anlatacağımız baskı tekniğini kart süslemesi ve defter süslemesi yapımında da uygulayabilirsiniz. Keçeli kalem ile kullanılan bu baskı çalışmasını çocuklarda severek yapabilirler.

Gerekli Malzemeler

  • Keçeli kalem
  • Yaprak

Uygulamanın yapımında kullanacağınız yapraklar temiz ve düz olmalıdır.

Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir yaprak baskısı yapabilirsiniz.

  • İlk olarak yaprağın üzerini keçeli kalem ile istediğiniz bir renge boyayın. Bu aşamada yaprağın her yerini güzelce boyamanız gerekiyor.
  • İsterseniz yaprağı birkaç farklı renkte de boyayabilirsiniz.
Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Keçeli Kalem ile Yaprak Baskısı Yapımı
  • Yaprağı boyalı tarafı kağıda gelecek şekilde tutarak bastırın.
  • Yaprağın her yerini kağıda bastırdıktan sonra yaprağı kaldırabilirsiniz.
  • Diğer yaprakları da farklı renklerde boyayarak aynı şekilde kağıda bastırın.

Tüm bu aşamalardan sonra keçeli kalem ile yaprak baskısı yapımı tamamlanmış oluyor. Bu kolay resim tekniği sayesinde evde çocuğunuzla birlikte güzel çalışmalar yaparak bunları odanızın duvarına asabilirsiniz. Bu kolay yöntemi uygulayarak defter ve kart süslemesi de yapabilirsiniz. Aynı yöntemi farklı bir boya kullanarak uygulamak isterseniz, sulu boya ile yaprak baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial