Keçeden Portakal Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Keçeden portakal yapımı evde keçe tasarım yapanların ilgisini çekecek bir kendin yap çalışmasıdır. Meyve ve sebze figürleri mutfak dekorasyonunda sıkça kullanılmaktadır. Biblo ya da magnet olarak kullanılan sevimli meyve ve sebzeler sayesinde mutfağınız daha hoş bir görünüme kavuşabilir. Bunun yanı sıra örgü ya da kumaş ile yapılan meyve ve sebze şeklinde süsler de bulunmaktadır. Son dönemlerde meyve şeklindeki keçe bardak altlıkları da çok popüler. Biz de bugün size keçeden portakal yapımından bahsetmek istiyoruz. Mutfağınızı sevimli portakallarla süslemek isterseniz bu çalışmayı deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Turuncu ve yeşil renkte keçe
 • Makas
 • Yuvarlak bir kalıp
 • Turuncu renkli ip ( dikiş ipi )
 • İğne
 • İnce bir kurdele
 • Biraz elyaf ( portakalın içini doldurmak için )

Yuvarlak kalıp ile portakal yapılacağı için uygun büyüklükte bir kalıp kullanmanız gerekiyor.

Keçe ile Nasıl Portakal Yapılır?

Keçeden portakal yapmak için ilk olarak kalıbı hazırlamakla işe başlamanız gerekiyor. Bunun için bir kartona kurşun kalem ile uygun boyutta bir yuvarlak çizin. Bunu makas ile dikkatli bir şekilde keserek kalıbı çıkarabilirsiniz. Tüm malzemeler hazır ise keçeden portakal yapımına geçebilirsiniz.

 • İlk olarak kalıp yardımı ile turuncu keçeden 2 tane yuvarlak parça çıkarın.
 • Yeşil keçe ile de 2 tane küçük yaprak yapın.
 • Tüm parçaları bu şekilde hazırladıktan sonra turuncu parçaları iğne, iplik ile dikerek birbirine tutturun. Bunu yaparken alt tarafta biraz boşluk bırakın ve bu boşluktan elyafı içeri yerleştirin. Elinizle hafifçe bastırarak yerleştirin ve daha sonra alttaki boşluğu da dikerek kapatın.
 • Portakalın üst tarafına yaprakları dikin ve bunların arasına ince bir kurdele ile askı şeklinde bir parça yapın. Bu askı şeklindeki parça aynı zamanda portakal sapı işlevi göreceğinden renginin yeşil ya da kahverengi olması idealdir.
 • Tüm bu aşamalardan sonra keçeden portakal yapımı tamamlanmış oluyor. Bu sevimli süsü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu kendin yap çalışması sayesinde evde keçe ile çok güzel portakal şeklinde süsler yapabilirsiniz. İsterseniz bu portakalın içine fazla elyaf doldurmadan dikerek bunu bardak altlığı olarak da kullanmanız mümkün. Keçeden portakalları sapları yardımı ile istediğiniz yere asabilir ya da bunları dekoratif bir kasenin içine koyarak harika bir tasarım oluşturabilirsiniz. Aynı yöntemi başka meyvelerin yapımı için de kullanabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, keçeden portakal yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu tür el işi çalışmaları ilginizi çekiyorsa, keçeden elmalı bardak altlığı yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Keçeden Portakal Yapımı
Keçeden Portakal Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial