Keçeden Nasıl Uğurböceği Yapılır?

Keçeden Nasıl Uğurböceği Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Keçeden nasıl uğurböceği yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunuzun cevabı olabilecek çok güzel bir çalışma bulabilirsiniz. Uğurböceği keçe ile yapılan tasarımlarda sıkça kullanılan bir figürdür. Kırmızı ve turuncu dışında başka renklerde de yapılan keçe uğurböcekleri sevimli görünümleri ile dikkat çekmektedir. Keçe uğurböceği süslemenin dışında anahtarlık, bardak altlığı ve duvar süsü yapımı gibi birçok farklı çalışmada da kullanılmaktadır. Evde keçe tasarıma yeni başladıysanız keçeden uğurböceği yapımını öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler ve uygulamanın yapılışı aşağıdadır.

Keçeden Nasıl Uğurböceği Yapılır?

Keçe ile uğurböceği yapmak kolay bir uygulamadır. İşin püf noktası kanat olarak yapılacak olan parçanın düzgün kesilerek şekillendirilmesidir.

Gerekli Malzemeler

 • Siyah ve başka bir renkte keçe
 • 2 tane aynı boyda yuvarlak kalıp
 • İz sabunu
 • Makas
 • İğne ve iplik
 • Biraz elyaf

Uygulamayı yapmak için kullanılacak olan yuvarlak kalıplardan birisinin baş ve kuyruk kısmından makas ile keserek bunu kanat olarak hazırlamak gerekiyor. Uğurböceğine göz yapmak için boncuk ya da oyuncak göz de kullanılabilir.

Keçeden Uğurböceği Yapımı

Kısa sürede güzel bir uğurböceği yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz yeterlidir.

 • İlk olarak düz yuvarlak kalıbı siyah keçenin üzerine koyun ve etrafından iz sabunu ile geçerek çizin. Bu parçadan bir tane daha yapın.
 • Daha sonra kanat olarak hazırladığınız kalıbı da farklı renkte bir keçenin üzerine iz sabunu ile etrafından geçerek çıkarın.
 • Çizdiğiniz bu parçaları makas ile dikkatli bir şekilde keserek çıkarın.
 • Şimdi sıra parçaları birleştirmeye geldi. İlk olarak iki siyah parçayı üst üste getirin ve kenarlarından iğne, iplik ile dikerek bunları birleştirin. Bunu yaparken parçaların arasına biraz elyaf koyun. Bu şekilde uğurböceği daha kabarık ve hoş duracaktır.
 • Uğurböceğinin kanadını yapacağınız keçenin üzerine küçük siyah keçelerden benekler yaparak bunları dikin.
 • Son olarak kanadı siyah parçanın üzerine yanlarından dikerek tutturun. Oyuncak göz, boncuk ya da keçe ile uğurböceğinin gözlerini yaparak bunu da yerine sabitledikten sonra uygulamanın yapımı tamamlanmış oluyor.

Size bahsettiğimiz bu kolay uygulama sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta çok güzel uğurböcekleri yapabilirsiniz. Uğurböceğinin boyutuna göre bunu anahtarlık, bardak altlığı ya da dekoratif süs olarak değerlendirebilirsiniz. Evde keçe uğurböceği yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Bu tür uygulamalar ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, keçeden uğurböcekli bardak altlığı yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Keçeden Nasıl Uğurböceği Yapılır
Keçeden Nasıl Uğurböceği Yapılır
Keçeden Uğurböceği Yapımı
Keçeden Uğurböceği Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial