Keçeden Nasıl Şeker Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Keçeden nasıl şeker yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Günümüzde evde hobi çalışmaları yapanların en çok kullandığı malzemelerden birisi de keçedir. Farklı bir yapısı olan keçeye şekil vermek, bunu kesmek, yapıştırmak ve dikmek oldukça kolaydır. Ayrıca kırtasiyelerde bile keçe bulunmaktadır. Tüm bu avantajları nedeni ile keçe dekoratif üründen oyuncağa, bardak altlığından supla yapımına kadar birçok farklı çalışmada kullanılmaktadır. Keçe kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Keçe ile yapılan değişik süsler de şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Bebek ve çocuk odası için yapılan dekor ürünlerinde ve evde doğum günü partisi verileceği zaman yapılan süslemelerde keçeden yapılan figürler sıkça kullanılmaktadır. Biz de bugün sizlere bu süslemelerden birisi olan keçeden şeker yapımından bahsetmek istiyoruz. Evde keçe tasarım yapmaya yeni başlayacaksanız ilk olarak böyle kolay çalışmalardan başlayarak, el alışkanlığı edinebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte keçe
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Yapacağınız şekerin çeşidine göre minik süs aksesuarları, iğne, iplik, ince kurdele gibi ekstra malzemeler de gerekli olabilir.

Keçe ile Şeker Yapımı

Keçeden şeker süs yapımı hakkında birçok farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan en çok uygulananlar arasında bayram şekeri ve çubuklu şeker yapımı gelmektedir. Aşağıda size bu iki çalışmanın nasıl yapıldığını adım adım açıklıyoruz.

Keçeden Bayram Şekeri Yapımı

Keçeden bayram şekeri yapmak için gerekli olan malzemeler; istediğiniz renkte keçe, makas, biraz elyaf, küçük bir boncuk ve ince kurdeledir. Uygulamanın yapımı ise aşağıdaki gibidir.

 • Keçeden dikdörtgen şeklinde bir parça kesin. Bu parça yapmak istediğiniz şekerin büyüklüğüne uygun olmalı.
 • Daha sonra biraz elyaf alıp bunu rulo haline getirin ve keçenin içine güzelce yerleştirin. Keçeyi yuvarlayarak elyafı sarın.
 • Sonraki aşamada keçe ile yaptığınız rulonun iki tarafına ince bir kurdele bağlayın.
 • Yaptığınız şekerin üstüne boncuk ya da buna benzer küçük bir süs aksesuarı dikerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu şekilde rengarenk bayram şekerleri yaparak bunları bir kaseye koyup salondaki orta sehpanın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Keçeden Çubuklu Şeker Yapımı

Keçeden çubuklu şeker yapmak isterseniz bunun için; bir beyaz bir de istediğiniz başka renkte keçeye ihtiyaç var. Bunun dışında makas, silikon tabancası, ahşap ya da plastik bir çubuk da gerekmektedir. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • Her iki keçeden de makas yardımı ile 3 parmak genişliğinde uzun şeritler kesin.
 • Daha sonra bunları ikiye katlayın.
 • Sonraki aşamada beyaz şeridin üzerine diğerini yerleştirin ve bunları içten dışa doğru sıkı bir şekilde sarın.
 • En son bitiş yerini silikon tabancası ile yapıştırın.
 • Şekeri yaptıktan sonra yapışkan ile çubuğu da tutturarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde evde rengarenk çubuklu şekerler yapabilir ve bunları çocuğunuzun odasını süslemek için kullanabilirsiniz.

Elinizde başka çalışmalardan kalan keçe parçaları varsa bayram şekeri ya da çubuklu şeker yaparak bunları değerlendirebilirsiniz. Evde bu çalışmaları denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, keçeden şeker yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Keçeden Nasıl Şeker Yapılır
Keçeden Nasıl Şeker Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial